استان مرکزی – جهان ایران

چشمهها همیشه حیاتبخش زندگی بشر بودهاند و امروزه نیز با آب معدنی و سالم خود، انرژیبخش زندگی انسانها به شمار میآیند. یکی از چشمهها دارای آبی بسیار شور میباشد که برای درمان دردهای کمر، پا، روماتیسم و پوست سودمند است و چشمه دیگر که در مجاورت این چشمه قرار دارد دارای آبی به رنگ نارنجی و مزه کمی ترش است که به صورت دائمی و تشتی میباشد. برف و باران که باشد، جشمههایی تماشایی در دل طبیعت پدید میآید. این آبشار در ۳۰ کیلومتری خمینی شهر واقع شده و طبیعت بینظیری ایجاد کرده است. سوزن دوزي از هنرهاي سنتي است كه از ديرباز بين زنان منطقه رواج دارد.

اين بنا ي اين بافت اصيل و سنتي به لحاظ مطالعه و پژهش معماري خاص روستايي و تأثير آن بر ويژگيهاي اقتصادي، اجتماعي اعتقادي مردم روستا و فرهنگ آنها اهميت فوق العاده دارد . نيز از هنرهاي سنتي است كه در منطقه هنوز رايج است. اين زيارتگاه در شرق شهر شوسف قرار دارد و فاصله آن تا مركزاستان حدود200 كيلومتر،شهرستان نهبندان حدود 70 كيلومتر و تا شهرشوسف حدود 40 كيلومتر مي باشد اين مكان مقدس در دل كوههاي سر به فلك كشيده و در پاي كوهستان قرار دارد و از آب و هواي نسبتا خوب و مناظر ديدني(خصوصا در بهار و تابستان برخوردار است و به همت اداره راه و ترابري شهرستان نهبندان مسير اين زيارتگاه تا جاده اصلي آسفالت گرديده است.

حدود 98% از ظرفيت توليد فعلي ( 29000 مگا وات ) نيروگاه هاي برق كشور به كاربرد سوخت هاي فسيلي متكي است حال اينكه محدوديت منابع سوخت فسيلي‚ رشد مصرف داخلي و عدم وجود منابع كافي جهت صادرات از يكسو و موازين و معيارهاي زيست محيطي توسعه پايدار از سوي ديگر كاربرد انرژي هاي تجديد شونده درسبد توليد را اجتناب ناپذير ساخته است. در چهار گوشه قلعه برجهاي بلندي قرار داشته كه امروزه تنها يكي از آنها در ضلع جنوب غربي قلعه سالم مانده است آنچه بيشتر از هر چيز ديگر نظر بازديدكنندگان را به خود جلب مينمايد درب ورودي قلعه و قطعه سنگ بسيار سنگين و بزرگي است كه به طرز ماهرانهاي تراشيده شده است.

و شاهد آن از زبان شاهنامه : که گر بر خرد چیره گردد هوا نیابد زچنگ هوا کس رها خردمند کارد هوا را به زیر بود داستانش چو شیر دلیر روانم نباید که آرد منی بداندیشد و کیش اهریمنی شوم بد کنش همچو ضحاک و جم که با تور و سلم اندر آید بهم به یزدان شوم ناگهان ناسپاس بروش روان اندر آرم هراس جهان چون من و چون تو بسیار دید نخواهد همی با کسی آرمید جهان یادگار است و ما رفتنی بگیتی نماند بجز مردمی و باین ترتیب تصمیم می گیرد مردم دنیا را به خودشان واگذارد و خود ترک جاه و مقام و فرمانروایی نموده و به گوشه ای دور از چشم دیگران به عبادت طی طریق نماید .

با توجه به وجود سنگ لوحي كه در ديوار مسجد كار گذاشته شده و داراي تاريخ 977 است ميتوان زمان ساخت مسجد را به دوره صفويه نسبت داد . مصرف انواع تنقلات چون : آجیل و انواع میوه های خشک در بین وعده های غذایی در این استان رایج است و مصرف مربا و انواع شیرینی ها به عنوان دسر نیز پس از خوردن غذا اهمیت دارد . خزندگان نیز شامل مار قیطانی، مار دشتی، مار جعفری، مار پلنگی، بزمجه بیابانی، تیرمار بیابانی، مار کبری، مار خالدار، انواع مارمولک مانند سوسمار دم دراز ایرانی، آگامای صخرهای سیاه، آگامای دم تیغی ایرانی است.

ولی به خاطر داشته باشید که وسایل مورد احتیاجتان را خود ببرید، همچنین این محل به گونه ای است که می توانید شب را نیز همانجا بمانید. معنی: قطره ی باران وقتی سفر دراز خود را در آغوش من به پایان می برد (با همه ی شان و عظمتی که دارد) از شرمندگی سرافکنده خواهد شد. بنا شامل يك شبستان ستوندار و داراي چهار ستون قطور چهارضلعي بودكه در ضلع شمال با برداشتن ديوار شبستان را توسعه دادهاند و دو ستون ديگر را به آن افزودهاند. در دو طرف ايوان دو اتاق وجود دارد كه يكي داراي پوشش چهار ترك و ديگري داراي پوشش عرقچين با اندود گچ است پس از ايوان نيز باغسرا قرار دارد.

اين بنا در سال 1307 هـ.ش به عنوان اولين مدرسه نهبندان ساخته شده است اين بنا بيان كننده ويژگيهاي معماري دوره پهلوي است مهمترين ويژگي اين بنا اصل قرينهسازي در آن است به گونهاي كه با ايجاد يك محور با جهت شمال شرق، جنوب غربي، عناصر معماري به صورت قرينه در دو طرف اين محور ايجاد شده است بنا در دو ضلع جنوب غربي و شمال شرقي داراي دو ايوان ستون دار است. مهمترين مصالح استفاده شده در ساخت خانههاي مسكوني سنگ ميباشد.

آرامگاه این دو امامزاده در قرن هشتم هجری قمری ساخته شده و به واسطه وسعت بالای معماری، در آن انواع مصالح همچون چوب، آجر، قلوهسنگ و ملات گچ را میتوان پیدا کرد. اين بنا از لحاظ نوع مصالح استفاده شده و نحوة پوشش اتاقها بر اساس معماري ايراني و از لحاظ نقشه و عدم برخورداري از فضاهاي معماري ايراني از قبيل هشتي، دهليز، سردر ورودي، حجرههاياز اطراف حيات وبر اساس معماري اروپايي شكل گرفته است و به طور كلي مانند معماري غربي به شيوه برون گرايي احداث شده است.

رودخانه ولیان از کوههای اطراف روستا و از بند ولیان که در محل به آن سوئک میگویند، سرچشمه میگیرد و از میان روستا میگذرد. آب وهوا: روستای اندریان بعلت واقع شدن درحصارکوههای پیرسقا ، پیر ، سواسدان،کلارد ، نسوق ، میرانسوق ازآب وهوای خنک ومعتدل درتابستان وسردوبرفی درزمستان برخوردار است.دراین روستا عمده منبع آب چشمه های روان وجاری دردل طبیعت وکوهها می باشد که به این روستاطراوت وتلاوت خاصی بخشیده است.

در این مقاله از معرفی مکان های دیدنی آذربایجان شرقی شما را با جاهای دیدنی چاراویماق که یکی از شهرستان های واقع در این استان است آشنا خواهیم کرد. سقف دو سالن طبقه سوم ساختمان كه با تیرهای چوبی و تختههای منظم پوشیده شده دارای نقاشیهای زیبا و بسیار نفیسی است. این روستا دارای آبادی های زیادی در اطراف خود است که از مهمترین آنها میتوان به خیرآباد، گِیدر، اکبریه، حسین آبادک، کَهنو، کَفتِرگی و پری آباد اشاره کرد. البته شاید لازم باشد که بدانید میانگین سالانه دما در این منطقه 9/16 بوده است. عمارت معروف به تالار اشرف در کنار سایر کاخ های شاهی در منطقه دولت خانه مثل کاخ هشت بهشت، کاخ پشت مطبخ، تالار سرپوشیده و غیره قرار داشته است.

دیدگاهتان را بنویسید