بزرکترین مارکیت پسته مغز سبزهندوستان است

با عبور از این مرحله و به تدریج درختان موجود در توده جنگلی به یک ساختار مشخصی میرسند که در آن درختان موجود دارای ارتفاع نسبی برابر (یک آشکوبه) و از نظر قطری نیز نزدیک به هم هستند. در نتیجه درگیری هایی در ماه مارس و اوت ۲۰۰۴ روی داد که طی آن پسر اسماعیل خان توسط نیروهای نایب زاده در شهر هرات کشته و یک دشمنی شخصی ایجاد شد. در آن سال، عملیات نظامی نیروهای انگلیسی و آمریکایی در جنوب افغانستان، طالبان را به سمت شمال سوق داد و بسیاری از آنها در بالامرغاب پناهگاه کاملی یافتند: دره ای با جمعیت عمدتا پشتون، بدون حضور نیروهای بین المللی و نزدیک به مرز ترکمنستان که به گفته سربازان آمریکایی، طالبان از آنجا تدارکات می گیرند.

با این حال نخستین بار بود که یک مدل تیم بازسازی ولایتی را توسعه و بسط می داد (Roure I Pujol,21-24:2014). بر اساس یک ارزیابی استخباراتی در سال ۲۰۱۰ او تصمیم گرفت بادغیس را در عصر حجر نگه دارد و با موفقیت هر پروژه انکشافی در این ولایت خودداری کند(Bjelica,2017). ساعی در حقیقت اولین استاد جنگل شناسی در دانشکده کشاورزی کرج بود و در طول عمر کوتاه خود (1331 ـ 1279) توانست زمینه های جنگل شناسی را بصورت علمی و عملی مطرح کند. ماموران شهرداری، جنگل را پاکسازی نمیکنند پس زبالههای خود را در طبیعت رها نکنیم.

این شهرستان دارای طبیعت بکر و توریستی از قبیل آبشار آق سو، آبشار گل، آبشار پیرغار، چشمه لال، جنگل گرو کیارام و لته نوروزعلی است.به دلیل شرایط جوی این منطقه هر ساله شاهد بارندگیهای بسیاری است. به طوری که تقریبا تا ماه تیر ۱۴۰۰ بیشتر ولسوالی های این ولایت به دست طالبان سقوط کردند و جنگ به شدت در این منطقه در جریان بود که منجر به آواره شدن بسیاری از ساکنان این ولایت شد. آنچه که اقیانوس ابری اوپرت را از بقیه تماشاییتر کرده است، ماندگاری بیشتر ابرها و تضاد و تفاوت دو چشمانداز جنگلی و کویری است. ریاست زراعت، آبیاری و مالداری ولایت بادغیس میگوید که قرار است حاصلات پسته در سال روان به ۳۶ هزار و ۴۵۶ متریک تن برسد و این رقم نسبت به سال گذشته دو برابر افزایش را نشان میدهد.

فیلبند در ۱۶۰ کیلومتری تهران قرار دارد. پس از سقوط افغانستان در ماه اوت و شرایط بد اقتصادی به وجود آمده پس از آن وضعیت اقتصادی و انسانی این ولایت نیز در شرایط بسیار نامناسبی قرار دارد. پس از تاجیک ها پشتون های درانی هستند عمدتاً در ولسوالی های مغاب و غورماچ ولایت بادغیس قرار دارند. اگر میخواهید اینجا کباب درست کنید، آلاچیقها کبابپز یا همان منقل هم دارند که برای روشن کردن آتش در جنگل مطمئنتر هستند. این مردم رأی دادند، در پروسههای ملی و دموکراتیک حضور فعال داشتند، جوانانشان در زیر چتر نیروهای امنیتی در کوه و دشت این سرزمین، از دشتهای بکوا تا بلندای بدخشان و درههای زیبای کنر برای حفاظت از این سرزمین، خون دادند و در برابر دشمنان همین نظام سینه سپر کردند.

اين جنگلات، در شهرستانهای آبکمری و قادس احیا میگردند و بيش از هشتاد هزار خریطه بذر پستهی کشتشده، بعد از رشد و تولید نهال پسته در اين مساحت زمین، غرس میشود. این مقدار پسته از مجموع بیشاز دوونیم میلیون درخت در مساحت بیش از ۳۹ هزار هکتار زمین بهدست آمده که بیشتر از سوم حصهی آن مربوط به جنگلهای ولسوالی آبکمری این ولایت است. همچنین تا سال ۲۰۰۸ هیچ حضور دائمی ارتش افغانستان در این ولایت وجود نداشت و بیشتر واحدهای پلیس استانی در پایتخت مستقر بودند و تنها ۴۰ تا ۵۰ پرسنل امنیتی در هریک از ولسوالی های دورافتاده مستقر بودند.

در هر پاسگاه رزمی، نیروهای اسپانیایی در هماهنگی با ارتش ملی افغانستان، هم از طریق فعالیت های عملیاتی مشترک و هم از طریق فعالیت های آموزشی و مشاوره ای که توسط تیم های عملیاتی ارتباط و مشاوره (OMLT) انجام می شد، عمل می کردند. رییس شورای ولایتی بادغیس خاطر نشان کرد که اگر دولت برای بازپسگیری جنگلات غصب شده توسط زورمندان تلاش نکند، چند سال پس جنگلات پسته نابود خواهد شد. ۴. و درک اینکه راهی برای رسیدن به جایگاه بی رنجی وجود دارد .برای درک عمق اشتباه آیین بودا چند آموزه از ارد بزرگ در پی می آورم که که تامل بر آنها خود گواه دوری از حقیقت پیروان آیین بودا است :- زندگی رنج و درد نیست هدیه ایی است برای شاد بودن .

اما این مرتع یا به دلیل چرای بی رویه و/یا خشکسالی که تأثیرات نامطلوبی بر احیای مرتع داشته و مجبور به تغییر زمینِ چراگاهی به دیم شده است، رو به وخامت گذاشته است. واضح است که این جثه بزرگ به غذای زیادی نیز احتیاج دارد، به همین خاطر آنها در مواقع ضروری گاهی تا ۳ کیلوگرم هم غذا میخورند که البته این امر بسته به جثهی جانور متفاوت است. این جنگل در منطقهای جای گرفته که محل تلاقی دو اقلیم آب و هوای متفاوت یعنی دو ناحیه کم فشار (دشت گرگان) و پرفشار (منطقه ابر) است و بهعنوان باریکترین قسمت از سلسله جبال البرز، مرز دو اکوسیستم منطقه نیمه بیابانی و جنگلی محسوب میشود.

امکانات پارک جنگلی النگدره؛ از زمین بازی تا جای کبابپزی! زنان قبایل وحشی آمازون که در این مناطق زندگی می کنند از نژادهای مختلفی هستند که گاه برای زنده ماندن و تصاحب زمین، به شیوه قرنها پیش با یکدیگر درگیر شده و می جنگند. مردم به شدت حکومت و نهادهای امنیتی را در این روزهایی که حملات متعدد طالبان به کابل و شهرهای مهم کشور انجام می شود و باعث کشته شدن متعلمین و محصلین، زنان و اطفال شد را زیر سوال برده و محکوم می کنند. با این حال توصیه میکنیم که قبل از حرکت حتماً هواشناسی را بررسی کنید و چگونگی آب و هوای این منطقه اطمینان خاطر حاصل نمایید.

جنگلهای بارانی آفریقای مرکزی شامل تعدادی از درختان ماهون آمریکایی می گردد که معمولاَ بخاطر چویشان آنها را قطع می کنند . با وجود حضور نسبی شهروندان بادغیس در انتخابات و سهمگیری آنها در روندهای دموکراتیک، توجه حکومت مرکزی به این ولایت؛ استفاده از کادرهای شایستهی این ولایت و توزیع عادلانه قدرت در سطح محلی و ملی همواره کمرنگ بوده است. بنابراین به طور کلی، همانطور که آمد، بادغیس واقع در شمال شرقی هرات که با ترکمنستان در آسیای مرکزی و فاریاب هم مرز است ولایتی دورتر از مرکز و کابل است. جنگل ابر، ادامه جنگلهای بخش شمالی کشور است که در منطقه البرز شرقی قرار دارد.

در مقابل آنها در پست های مهم دولتی این ولایت قرار گرفتند. به گفتهی مسوولان محلى، هزاران هکتار این جنگلات طی سه دههی گذشته توسط زورمندان و مردم عام از بین رفته است. وى افزود که وزارت زراعت، مسووليت حفاظت و آبيارى اين جنگلات را براى سه سال به عهده ميگيرد و از طريق اين پروژه، زمينهی کار و حفاظت جنگلات براى يک عده مردم نيز فراهم ميشود. این ولایت موقعیت مرزی با ترکمستان داشته، بزرگترین جنگل پستهی افغانستان را در خود جا داده و دریای خروشان بالامرغاب، در آن جریان دارد که از مزیتهای بزرگ اقتصادی محسوب میشود. آقای حلیمیار افزود که پسته ولایت بادغیس سالانه در حدود ۱۵ – ۲۰ میلیون دالر درآمد داشت؛ اما در حال حاضر برخی از جنگلات در ساحات ناامن ولایت بادغیس که زیر ادارۀ طالبان قرار دارد و این باعث کاهش درآمد حاصلات پسته شده است.

اما در جریان جنگ داخلی افغانستان، پس از فروپاشی دولت مورد حمایت شوروی در سال ۱۹۹۲، بادغیس تحت کنترل اسماعیل خان، فرمانده جنگ هرات قرار گرفت. به آنها گفته شده بود که محل هدف یا همان پناهگاه ولسوال طالبان و زندان این گروه از جایکه چرخبال ها این کماندوها را پیاده کرده بودند، فاصله دارد. در این محدوده وسیع نه تنها زندگی روستایی و شهری جریان دارد بلکه میتوانید برخی از خرابههای تاریخی را هم کشف کنید. جنگلهای کوهستانی این جزیره تا ته درههای آن گسترده شده پر از زیباییهای طبیعی و چشمگیر بوده و ارزش تاریخی بالایی دارند. گروه طالبان و زورمندان، بیش از ۷۰ درصد جنگلات پستۀ ولایت بادغیس را در اختیار دارند.

در تحلیل جنگ و ناامنی از منظر جامعهشناسی؛ رگههای از محرومیت را میتوان عامل جنگ و گسترش ناامنی پنداشت. به نقل از منبع ، دربادغیس حدود ۳۰ هزار هکتار جنگل طبیعی پسته وجود دارد و در سالهای اخیر در نتیجه تلاشهای وزارت زراعت و موسسات همکار، باغهای بیش تر پسته در این ولایت ساخته شده است. هتل جهانگردی ناهارخوران که در بلوار ناهارخوران و فاصله ۶٫۵ کیلومتر النگدره قرار دارد. جنگلهای این منطقه نیز دارای قدمت طولانی بوده و بسیاری از مسیرهای متراکم سرسبز را برای کاوش و گردش در دسترس قرار میدهد. لایه کانوپی و لایه زیرین بهترین محل برای گونه های در معرض خطر مانند فیل های جنگلی، گوریل ها و دیگر گونه های نادر هستند.

بهترین زمان سفر به این منطقه از اواسط بهار تا اوایل پاییز است. جنگل پسته یکی از انواع جنگلهای دنیاست که از تجمع گونههای مختلف پسته به وجود میآید. ۸۵ گونه مختلف گیاهی در کنار دیگر گونههای نادر این جنگل را به موزهای طبیعی و منحصر به فرد تبدیل کرده است. آتشسوزیهای اخیر در آمازون پرچمهای زیادی را در مورد مسئله تغییرات آب و هوایی برافراشته است. این یکی از دلایل اصلی نیاز به نجات جنگلهای آمازون است.

در این قسمت قصد داریم به معرفی چند مورد از جانوران جنگل آمازون بپردازیم که بر خلاف ظاهرشان می توانند به راحتی شما را به دام مرگ بکشانند، اگر شما هم از دوست داران آمازون هستید پیش از سفر حتما این مطلب را به طور کامل مطالعه کنید. بادغیس در شمالغرب افغانستان، یکی از ولایتهای محروم و فراموش شده است که دارای مزیتها و ظرفیتهای بالقوهی بیشماری از لحاظ اقتصادی و سیاسی است.

بادغیس از باختر به ولایت هرات، از خاور به ولایت فاریاب، از شمال به کشور ترکمنستان و از جنوب با ولایت غور همسایه میباشد. سپس در جنوب غربی شهر گرگان، مسیر بلوار ناهارخوران را در پیش بگیرید. نعمتالله باشندهی قلعهی نو بادغیس به خبرنگار پیک میگوید که تا دو-سه سال پیش هنگام شول پسته، دوصد تا سهصد من (۸۰۰ تا ۱۲۰۰ کیلوگرام) پسته جمعآوری میکردند که درامد خوبی بوده؛ اما این درامدها اکنون همه به جیب طالبان میرود و آنها اجازهی حاصلبرداری از جنگلهای پسته را ندارند. او میگوید که چند دهه پیش مساحت جنگلات پسته در ولایت بادغیس به بیش از ۹۰ هزار هکتار زمین میرسید؛ اما در حال حاضر این ارقام به کمتر از ۳۰ هزار هکتار زمین کاهش یافته است.

دیدگاهتان را بنویسید