بهترین کتاب فروشی های تهران کجا هستند؟

چشمه های معدنی زنبیل: چشمه زنبیل در ۳۶ کیلومتری شمالشرقی ارومیه، در شرق سپرغان و دریای دامنه شرقی کوه زنبیل در دهستان ناز لوچای واقع شده است. این درمان میتواند دامنه ی وسیعی از خدمات درمانی و سلامت را در بر گیرد که رایج ترین آنها: مراقبت از دندان، جراحی زیبایی، پیوند عضو و درمان ناباروری است. براساس نوشته های تاریخی نام شهر هم از همان دژ زمان صفویه یعنی « سنهدژ » برگرفته شده است. دریاچه ارومیه: دریاچه ارومیه در کتب پهلوی (چی چست) در شاهنامه (خنجست)، در نزهة قلو ب (دریای شور) و در آثار به جای مانده از آشوریها ومادها- ریما- (دریای افول خورشید) خوانده و نوشته شده است.

بنا به نوشته مورخین اسلامی، هلاکو خان مغول اموال قیمتی وخزائن نفیس خودرا در این قلعه پنهان نموده بود. تصویب ۱۱۰ میلیارد تومان برای گازرسانی به زیلایی یکی از بخش های محروم کهگیلویه و بویراحمد برای گازدار شدن ۴۰ روستای زیلایی از دیگر مصوبات این سفر بود. از نظر زمين شناسي بخش وسيعي از اراضي هموار غربي و جنوبي بوسيله رسوبات پادگانه اي آبرفتي جوان و مخروط افكنه اي آبرفتي دوره كوارتزي پوشانده شده اند.

امامزاده دیزج تکیه ارومیه: در دهکده دیزج تکیه از بخش باراندوز چای، قبری که روی آن ساختمان متوسطی بنا شده است و آن را امامزاده میخوانند، وجود دارد. ای کاش امکان به ارمغان بردن هوای پاک شهرستان تیران و کروان نیز وجود داشت. خیابان انقلاب علاوه بر فروش کتابهای نو، مرکزی برای خرید کتابهای دستدوم نیز است. منطقه حفاظت شده پارک ملی ارومیه: این منطقه کل دریاچه ارومیه و سواحل و جزایر آن را در بر میگیرد. دریاچه ارومیه دارای جزایر و شبه جزیرههای متعددی است که از اهمیت توریستی قابل توجهی برخوردارند. در حفاریهایی که اخیراً در این منطقه صورت، این آثار را از شهر اورارتویی واقع در این منطقه محسوب داشتند.

کلیسای مارقوریاقوس: کلیسای مارقوریاقوس در حومه شهر ارومیه قرار دارد و بر دامنه کوه کم ارتفاعی به همین نام واقع است. کاظم داشی: قلعه کاظم داشی در دهستان انزل شهرستان ارومیه ودر کنار روستای کورچین قلعه واقع شده است. این قلعه در جنگ جهانی اول به مدت ۹ سال پناهگاه کاظم نامی از اهالی قوشچی و یاران وی بوده است. در عین حال به استناد اظهارات برخی معمرین این روستا، امامزاده مذکور مدفن یکی از اولاد حضرت موسی ابن جعفر(ع) است.

مقبره امامزاده برکشلو ارومیه: بنا به روایتی این مقبره مدفن دو برادر از امامزادگان به نامهای ابراهیم و محمد است که چهار پشت آنها به حضرت امام زین العابدین(ع) میرسد. احتمالاً اين نام از واقعه شهادت امامزاده ابراهيم ابوجراب ملقب به اطهر، برادر امام رضا (ع) كه در آنجا مدفون است، اخذ شده باشد. اقامتگاه سنتی سورت، معماریای متناسب با همین منطقه دارد و از چوب و گل ساخته شده.

جزیره اشک: این جزیره در قسمت جنوبی کبودان، در ۴۰ کیلومتری بندر گلمانخانه قرار دارد و وسعت آن معادل ۲۱۱۵ هکتار است. چشمه اسرارآمیز پیرسقا در ۴۰ کیلومتری شهر قرهآغاج ، دامنه کوه پیرسقا و در ارتفاع دو هزار و ‪۲۰۰متری از سطح دریا واقع شده است. تعدادی از تیرتاجی ها ,کی گیوی ها ,گنجه ای ها و شیخ ممو وشیخ هابیلی ها در ایل قشقایی به سر می برند. در کنار تمام جاذبه های تفریحی که در شهر چشمه ترکیه وجود دارد، بناهای تاریخی بسیار جذابی هم در این شهر ترکیه ای وجود دارند که پیشنهاد می کنیم حتما از آن ها بازدید کنید.

اگر بخواهیم به چند مورد از آن ها اشاره کنیم، می توانیم خرگوش، شغال، روباه، پلنگ ایرانی، کفتار، لاکپشت ، گربه وحشی و بز را نام ببریم. در زمان ناصرالدين شاه سنقر و كليايي ضميمه اسدآباد شد.در حال حاضر شهرستان سنقر و كليايي از نواحي جالب توجه و زيباي استان كرمانشاه است كه در جلگه هموار و زيبايي واقع شده و اطراف آن را رودخانه، سبزه زار، باغات و بيشه زار فراگرفته است و قلل كوههاي آن تا اواخر تابستان از برف زمستاني ميدرخشد و از جهات طبيعي واجد ارزشهاي جهانگردي ميباشد.

این جزیره یک چشمه آب شیرین دارد و یکی از جالب ترین زیستگاههای پرندگان بومی و مهاجر از جمله فلامینگو و تنجه به حساب میآید. در روزهای خلوت و بدون ترافیک بعد از دو ساعت به مقصد می رسید. مقابر کشف شده شامل سه مقبره معمور و دو مقبره مخروبه دوره صفوی است. دیوارهای بالا را سه تابلو رنگ روغنی بزرگ زینت داده و به تماشاگران كمك می كند تا زندگی پر غوغا و با نشاط قرن هفدهم را در نظر مجسم سازند.

۱- قسمتی که در دل کوه کنده شده، شامل سه اتاق که مقبره صخره را تشکیل میدهد و به نام ایوان فرهاد خوانده میشود. معبد مهر از این رو به این نام شهرت یافته است که آیین مهرپرستی در آن رواج داشته و محلی برای پرستش میترا، خدای خورشید بوده است. این قلعه در نیمه دوم قرن ۱۹ میلادی ساخته شده و بخشی از دیوارها ومحل دیدهبانی آن هنوزهم پا بر جاست. بنای کلیسا مربوط به قرن هفتم میلادی است و به طور بارزی سبک معماری این دوره را نشان میدهد. بنای کلیسا را با توجه به فرم ساده و شیوه معماری آن به دوره ساسانی نسبت می دهند.

کلیسا بسیار ساده است و هیچ گونه تزئینی ندارد و تولیت آن در اختیار مسیحیان آشوری است. کلیسای مارقویا: کلیسای مارقویا در روستای بالولان در ۶۰ کیلومتری غرب شهرستان ارومیه واقع شده و یکی از قدیمی ترین ابنیههای مذهبی کلیسای شرق آشوری است. کلیسای ننه مریم: کلیسای ننه مریم که به نام کلیسای شرق آشوری نیز خوانده می شود، به استناد منابع قدیمی کلیسایی، این کلیسا در گذشته وپیش از مسیحیت آتشکده بوده و یکی از پرستشگاه های زرتشتیان به شمار میآمد.

کلیسای ننه مریم دارای صحن بزرگی است وحیاط کلیسا به وسیله دو ورودی به خیابانهای قدس و کوچه ضلع غربی ارتباط می یابد. آب دریاچه بی نهایت شور و میزان نمک محلول آن دو برابر اقیانوسها میباشد و از این جهت هیچ ماهی و نرم تنی به جز گونه سخت پوستان، و هیچ رستنی به جز جلبکهای کبود سیانوفه در آن زندگی نمیکنند. مسجد جامع: مسجد جامع ارومیه یکی از آثار کهن و قدیمی شهر ارومیه است. چشمه معدنی هفتابه: چشمه معدنی هفتابه، در حدود ۵۰ کیلومتری جنوب غربی ارومیه در دهستان مرکور و یک کیلومتری شرق شرق دهکده هفتابه قرار دارد.

چشمه آبگرم لاريجان با موقعيت جغرافيايى ً 3/35 َ11 ْ52 طول شرقى و ً6/25 َ54 ْ35 عرض شمالى در فاصله حدود 60 کيلومترى شمال شرق تهران و 26 کيلومترى شمال شرق شهرستان دماوند قرار دارد. فاصله تهران با کردستان نیز حدود 478 کیلومتر می باشد که از نظر سفر زمینی حدود 6 ساعت می باشد که البته نوع باربری و ترانزیت حمل و نقل در این جاده در تغییر ساعت دخیل می باشد.

از زمانهای قدیم آب دریاچه ارومیه به علت املاحی که درآن محلول است، مورد توجه بیماران امراض جلدی و اطباء محل بوده است. چشمه قیزجه: این چشمه در ۲۷ کیلومتری جاده ارومیه – سلماس و ۷ کیلومتری بعد از کارخانه قند واقع شده است. این کلیسا اساساً فاقد هر نوع تزئینات از نظر معماری است. کتابفروشی و انتشارات پرهام علاوه بر عرضه کتابهایی در حوزه معماری و شهرسازی، در زمینههای دیگری چون گردشگری، عمران، باستانشناسی و کتب نظاممهندسی نیز فعالیت میکند.

از منابع تاریخی باستانی شهر می توان به قلعه چشمه که از زمان عثمانی به جا مانده است (سال ۱۵۰۸)، چشمه های فراوان، کاروان سراها و معماری های شهری باستانی اشاره کرد. اين شهر يكي از نواحي مستعد كشاورزي استان هرمزگان نيز هست و محصولات جاليزي، مركبات و خرماي آن بسيار معروف ميباشد. مسجد سردار ارومیه: مسجد سردار یا ساعتلو در خیابان امام ودرامتداد راستاته غلام خان که قسمت مهمی از بافت قدیمی شهر ارومیه را شامل میشود، واقع است. این تپه در ۲۵ کیلومتری شرق ارومیه و در مجاورت روستای کردلو واقع شدهاست. مقبره صخره ای سنگی: در ۷ کیلومتری غرب جاده آسفالته ماکو- بازرگان و در مجاورت روستایی به نام فرهاد، مقبره معروف فرهاد واقع شده است.

دیدگاهتان را بنویسید