جاهای دیدنی رامسر کجاست – Tjoor

ق عمادالدوله ديلمي، بنادر و جزاير خليجفارس از جمله جزيره ابوموسي را تصرف كرد. چه بسا جسمی همه آنچه را که لازمه سلامتی اوست داراست، لکن نفوذ یک میکروب آن را دچار التهاب و دگرگونی می نماید. علاوه بر این، پارک ملی مذکور زیستگاه پستانداران، پرندگان و خزندگان بسیار با ارزشی است که از آن جمله میتوان به کل و بز وحشی، آهو، پلنگ، گرگ، کفتار، شغال، خرگوش و انواع موش اشاره کرد. از همان سطر اول آغازی نویسنده سعی دارد ما را با فضای سیاسی زمان خود آشنا کند و به خواننده بفهماند که رمان با زمینه های سیاسی درگیر است ولی به نظر نمیرسد کاملا سیاسی باشد.!

آبشار شاه لولاک جزو آبشارهای دائمی اصفهان به حساب میآید که در بهار آبی خروشان از آن جاری میشود و در زمستان کاملا یخ میزند و با قندیلهای یخی زیبا در دل طبیعت جلوهگری میکند. در فصل زمستان به علت شور بودن آب، چشمه ها یخ نمی بندد. این آبشار در زمستان یخ میبندد و بهترین مکان برای یخنوردی در شمال غرب کشور است. در کنار آثار تاریخی، ساحل رودخانه گدار، سد حسنلو، تالاب بینالمللی حسنلو و سولدوز، چشمه یئددی گوز و کوه سلطان یعقوب هم میتواند برای گردش گزینههای مناسبی باشد. مجموعه قرهکلیسا هم یکی از مهمترین آثار تاریخی شهرستان محسوب میشود و شامل ۳ کلیسای اصلی با نامهای قرهکلیسای سنت تادئوس، سنت استپانوس و زور زور است.

یکی از جاذبههای سلماس آمفیتئاتری است که در کنار کلیسای هفتوان با همین نام وجود دارد. یکی از جاذبههای سلماس که کمتر در ایران میتوان یافت، نقشه شطرنجی این شهر است که در نوع خود بینظیر است و اگر دوستدار ورزشهایی مثل پاراگلایدر باشید در زیر پای خود نقشه شهری را خواهید دید که نمونه آن در کشور وجود ندارد. از سلماس راهی هم به مرز سرو ارومیه وجود دارد که در آن آبشار خورخور را میتوانید ببینید. چاراویماق مرکب از دو کلمه چهار به زبان پارسی و کلمه ترکی اویماق به معنی طایفه می باشد. در داخل این بنا دید به فضاها در دو سوی محور اصلی باغ امكان پذیر بوده و فضای بیرونی با درون باغ به صورت سیال و در یكدیگر ادغام میشوند.

از سوي ديگر و همگام با سياست دولت در راستاي كاهش وابستگي به اقتصاد تك محصولي ، تحولي اساسي در سياست دولت مبتني بر كاربرد انرژي هاي تجديد پذير در حال شكل گيري بوده و دواير متعددي با محوريت مركز انرژي هاي نو در وزارت نيرو ، سازمان انرژي اتمي و نيز سازمان زمين شناسي به عنوان متولي تهيه داده هاي پايه در حال كار بر روي موضوع مذكور ميباشند .مطلب حاضر چكيده اي است از آنچه طي سنوات گذشته صورت پذيرفته و نيز مروري است بر چشم انداز آينده .

این رودخانه از کوههای مرزی ایران و ترکیه سرچشمه گرفته، از داخل شهر ماکو گذشته و در شهرستان پلدشت به رودخانه ارس میپیوندد. اقامتگاه بومگردی قرهپاپاق در روستای تاریخی حسنلو شهرستان نقده در زمینی به مساحت ۴۰۰ متر و زیربنای ۲۶۰ مترمربع به صورت همکف بنا شده و دارای ۵ اتاق اقامتی و ظرفیت پذیرایی از ۳۰ گردشگر است. این بومگردی با ظرفیت ۳۰ مسافر، دارای ۲ اتاق ۲۴ متری، یک اتاق ۱۲ متری و یک اتاق ۶ متری است.

یکی از آنها که دورتر است، قدیمی و دیگری جدید و البته خصوصی بوده که متعلق به یک معدن متروکه است و در مسیرتان اول به این جاده برمیخورید. در چایپاره یک مهمانپذیر ۲۱ تخته برای خدماترسانی به گردشگران وجود دارد. از شهر کرمان تا روستای کشیتوییه یک ساعت رانندگی به سمت شرق داریم. اگر به گردشگری مذهبی نیز علاقهمند باشید، قطعا تنوع مساجد و کلیساهای تاریخی به همراه روستاهایی که همه اقوام ترک و کرد و مسیحی در آنجا زندگی میکنند تجربهای خواهد بود که در جای دیگری نمیتوانید آن را کسب کنید.

مسجد سرطابه، لت فر و امیر مالک، از مساجد نیمه ویران محله­ی جوباره بود که به دست حاج میرزا هاشم امام جمعه، به یهودیان فروخته­شد. شهر امروزي كرمان به بركت توسعه صنعتي، كشاورزي و فرهنگي يكي از آبادترين شهرهاي ايران به حساب ميآيد. قدمت اين شهر به بيش از هزار سال ميرسد، اما توسعه و ترقي آن تقريباً از زماني كه كريمخان زند شيراز را پايتخت ايران كرد، شروع شد. در دوران اخير كه از تاخت و تاز عشاير بختياري بر روستاهاي چهارمحال كاسته شد، فرادنبه رشد و توسعه يافت. در شهرستان نقده، علاوه بر تپه حسنلو میتوانید از پل ممیند، موزه نقده و موزه حسنلو، چند گورستان و دژ و قلعه تاریخی دیدن کنید.

برای رسیدن به نقده که مسیر عبور به سمت پیرانشهر، سردشت و اشنویه است باید از جاده فرعی حیدرآباد بگذرید. اگر دوست دارید در یک واحد بومگردی هم استراحت کنید، واحد اقامتی بومگردی در روستای مارکان به عنوان قطب طبیعتگردی استان گزینه مناسبی است. این یک مسیر ۴۳ کیلومتر است. از خوی تا سلماس ۴۹ کیلومتر فاصله است و مزارع آفتابگردان یکی از جاذبههای مسیر خواهد بود، البته در فصل تابستان. در این روستا تپه تاریخی حسنلو یکی از مهمترین جاذبههای تاریخی استان است. از جاذبههای درونشهری ارومیه میتوانید از مسجد جامع، مسجد سردار، مدرسه هدایت، سه گنبد، موزه ارومیه، خانه انصاری، موزه مردمشناسی و مدرسه ۲۲ بهمن بازدید کرد.

در این مسیر سد حسنلو را خواهید دید که در کنار ساحل آن میتوانید استراحت کنید. دژ بسطام، مسجد سرخ روستای چورس، بنای یخچال روستای چورس، حمام بیگ جوان، آب معدنی چایپاره، پل روستای کسیان از آثار تاریخی این شهرستان است که میتوانید از آنها بازدید کنید و در میان آثار طبیعی آن نیز میتوان به تفرجگاه شیخ بلاغی چورس، چشمه شور شور و سد آغچای اشاره کرد. قلعه کاظم داشی با قدمتی مربوط به دوران ایلخانی یکی از قدیمیترین بناهای این منطقه به شمار میرود. شهرستان گيلان غرب محل سكونت ايل بزرگ كلهر است و از گذشتههاي دور، خوانين كلهر زمستانها را در اين منطقه سر ميكردند.

خوی دومین شهر بزرگ آذربایجان غربی است؛ شهر دارالمومنین و دارالصفا که بزرگان زیادی را در دامان خود پرورش داده است. با حرکت از چایپاره به سمت خوی کمکم از شمال استان فاصله میگیرید هرچند که شمال آذربایجان غربی آنقدر در فصل بهار جاذبه دارد که حتی اگر تمام تعطیلات را هم آنجا سپری کنید، باز نمیتوانید از همه آثار تاریخی و طبیعی آنجا بازدید کنید. در مسیر سلماس به ارومیه، کتیبهخان تختی وجود دارد و میتوانید از این اثر تاریخی بازدید کنید. برای سفر به ارومیه علاوه بر مسیر شمال استان میتوان از میانگذر دریاچه ارومیه نیز وارد شد.

آب این چشمه شبیه به آب چشمه کاشا اویان فرانسه است که خواص درمانی آن به قرار زیر است؛ درمان بیماری های کلیه :پایین بودن میزان املاح موجود در آب باعث قدرت دفع بیشتر مواد زائد بدن است مصرف این آب باعث افزایش ادرار و دفع مواد گوناگون از راه دستگاه ادراری می شود. هنوز روی دیوارهای آن آثار گلولههایی از جنگهای جهانی هم مشاهده میشود. بیش از 4000 گونه کانی توسط انجمن جهانی کانیشناسی (ima) شناسایی شده است.

این شهر بیش از ۲۰۰ اثر تاریخی ثبت ملی شده دارد که از جمله مهمترین آنها میتوان به بازار تاریخی خوی، آرامگاه شمس تبریزی، موزه خانه کبیری، موزه شهرستان خوی، آرامگاه پوریای ولی، پل خاتون و پل قطور در کنار کاروانسراها اشاره کرد که انتظار مهمانان نوروزی را میکشد. آبشار ایج به سمت دره ایی عمیق سرازیر میشود و از صخره ای برروی صخره دیگر می ریزد و همین امر باعث به وجود آمدن آبشار های بسیاری می شود.

این دره به دره مارها نیز شناخته میشود و در ۳ کیلومتری روستای “بدولی” شهرستان ماکو و به موازات جاده آواجیق امتداد دارد. اگر قصد سفر به اصفهان را دارید حتما فراموش نکنید بازدید از دیدنیهای اطراف اصفهان را نیز در برنامه سفر خود بگنجانید. اما مسیر سمت چپ(خیابان میراسماعیلی) که از داخل منطقه مسکونی درکه و از نزدیکی امامزاده محمد والی عبور می کند را نیز می توانید انتخاب کنید چون ماشین رو است. ارومیه جاذبه خارج از شهری مانند سواحل دریاچه ارومیه، قلعه تاریخی بردوک، آبشار سوله دوکل، دریاچه مارمیشو، غار تمتمان، پیست اسکی خوشاکو و منطقه نمونه گردشگری سیلوانا را هم دارد که میتواند خاطره ماندگاری را برای گردشگران به جا بگذارد.

اين شهر با جادهاي به اصفهان مرتبط است و خط لوله سرتاسري نفت از آن ميگذرد. شهری که در آن یک بسته کامل گردشگری را میتوانید تجربه کنید. این آبشار که در کنار آن صخرههای شیرکوه وجود دارند، برای کسانی که علاقهمند به صخرهنوردی هستند، میتواند یک مکان دیدنی ایدهآل بهحساب آید. رینه یکی از شهرهای استان مازندران است در بخش لاریجان واقع شده و به شهر چشمه های آب گرم معروف میباشد. چشم ثریا در روستای بورالان و در دامنه های کوه آرارات قرار گرفته است. میتوان از قلعه کاظم داشی با ظاهری شبیه به یک جزیره سنگی به عنوان یکی از جذابترین مناطق دریاچه ارومیه نام برد، جاذبهای باستانی که فقط ۶۵ کیلومتر از روستای گوئرچین فاصله دارد.

دیدگاهتان را بنویسید