جاهای دیدنی یزد با آدرس، ساعت بازدید و تصاویر

ادامه این مسیر به آبشار تنگ دم اسب منتهی میرسد، جایی که صدای آبش آدم را حسابی آرام میکند و زیباییاش چشم را خیره. بیرون خرابی، آنجا که دیوار سنگی آسیاب به آخر میرسید، زیر سایۀ درخت، مردی چمباتمه نشسته، زانوهایش را بغل گرفته به پیش رویش خیره مانده بود. ارتفاع این مجسمه ی سنگی حدود 7 متر و پهنای آن نزدیک 2 متر است. مسئله ی مهم دیگر وجود آبهای رادیواکتیو است که اغلب دارای گاز رادون هستند و باید از اتلاف آن پرهیز شود. برای دسترسی به باداب سورت از تهران، دو راه وجود دارد.

‬نتایج حاصل از آنالیز داده های فیتو شیمیایی با نرم افزار ‭MINI TAB ‬به روش ‭ward ‬به تشخیص 3 گروه متمایز منجر شد که نشان دهنده ی وجود تنوع درون گونه ای در این گونه گیاهی است. اگر مدتهاست هوای مسافرت جنوب در سر دارید، چابهار میتواند یکی از بهترین مقصدها برای یک سفر پاییزی باشد. بنابراین ورود به روستای ایستا ممكن نیست و اگر بخواهید به این روستا سفر كنید باید اجازه اهالی برای ورود به روستایشان را داشته باشید. روستای پشتاب در ۱۲ کیلومتری غرب هوراند و ۵۰ کیلومتری اهر واقع شده است. دریاچه ی پریشان که از مناطق حفاظت شده ی کشور به شمار می آید در ۱۷۰ کیلومتری غرب شیراز و ۱۵ کیلومتری کازرون قرار دارد.

آبشار مارگون که به آن آبشار چشمهای هم میگویند، در کنار روستای مارگون در غرب شهرستان سپیدان قرار گرفته. می توان گفت طبیعت روستای قلات مانند تکه ای بهشت بر روی زمین است. آثار قدیمی کشفشده در این منطقه مانند ظروف سفالی و فلزی و نشانههایی که از تمدن شهری بناب، در عمق چندمتری زمین پیدا شدهاند، قدمت چندهزارساله این شهر را تأیید میکند. این زیبایی را فقط در خود روستا می توان دید و از فاصله دور نمی توان پی برد که طبیعتی زیبا در این نقطه وجود دارد. مقدار مواد رسوبی که هریرود د رهنگام آبخیزی بهاری با خود انتقال میدهد به سبب ارتفاع و سراشیبی بستر رود زیاد است و گاهی به هشت الی ده کیلوگرم مواد در یک مترمکعب آب میرسد که از ریگهای میده و ذرات خاک تشکیل شده و همراه با آب انتقال داده میشود .

پوشش گیاهی مناسب، تپه های جنگل گونه، درختان بلوط، بادام کوهی و آب فراوانی که از سرچشمه ی کوه در مسیر دره سرازیر می شود زیبایی بی همتایی به این منطقه بخشیده است. آبشارهای سه گانه روستا از بین صخرهها سرازیر میشود و درحواشی رودخانههای شب شتری و چشمه انجیری، گیاهان داروییای مثل ختمی، آویشن، پونه، مرزه وجود دارد که از جذابیتهای روستاست. تله سیژ یا تهران توچال چشمه برای لذت از طبیعت و کوهستان به شکل همزمان فوق العاده است. مطالعهصای بر مبنای ترکیبات شیمیایی اسانس جمعیت هایی از گیاه دارویی سنبله ی ارغوانی در چهارمنطقه استان فارس که شامل : قلات سروستان به ارتفاع ‮‭1692‬ متر، دراک با ارتفاع ‮‭2500‬ متر، آب موردی با ارتفاع ‮‭832‬ متر، چشمه انجیری با ارتفاع ‮‭2125‬ متر انجام شد.

در ادامه مسیر دریاچهای به طول ۲۰۰ قرار گرفته که با شنا یا قایقهای بادی میتوان از آن گذشت. در سال 1931 پژوهشگران ژاپنی از سوی دولت ماموریت یافتند در مورد آب قلیایی و اثرات آن بر سلامتی تحقیقات گسترده انجام دهند که بعد از بررسی های آنها اعلام شد این آب خواص بسیار معجزه آسایی بر سلامتی دارد و از آن پس استفاده از این نوع آب در دستور کار دولت برای عموم مردم قرار گرفت اگرچه در سال 1993 تحقیقات بسیار علمی تری توسط محققان ژاپنی انجام شد و اینبار بیش از پیش و بصورت علمی تر اثرات معجزه اسای آین آب ها مشخص گردید .امروزه کشورهای ژاپن و کره جنوبی سالم ترین و بالاترین طول عمر افراد در جهان را دارا میباشند که بسیاری از محققان یکی از عوامل آن را استفاده گسترده و البته کنترل شده از آب قلیایی می دانند .

طول این تنگه ۱۸ کیلومتر و دارای انواع درختان، آبشارها و کوهستانی بسیار زیباست. این روستا جاذبه های تاریخی و طبیعی زیبایی دارد و هوایی کوهستانی دارد و قدم زدن در طبیعت ان برای گردشگران تجربه ای دلپذیر است. قدیمها، قلات روستایی بود با خانههای کوهستانی که بیشتر خانههایش از خشت و گل و آجر بود، ولی این روزها با باز شدن پای بساز و بفروشها به آن، در برخی از قسمتهایش دیگر خبری از خانههای ساده قدیمی نیست. گلهای تزئينی بيشتر در باغچه هاي جلو ساختمان و در محور ورودی و يا محورهای اصلی كه متوجه كوشك بود، كاشته می شدند؛ در بعضي از باغ ها در ميان كرت براي جلوگيری از هدر رفتن آب و مسائل ديگر اسپست ميكاشتند؛ كه نوعی يونجه است كه تا هفت بار قابل درو ميباشد؛ مفيد، خوشبو، زيبا و اقتصادي است؛ نگهداري آن آسان بوده، ازت هوا راجذب و به خاك ميدهد؛ دافع پشه و مگس بوده، زنبور عسل از گلهايش تغذيه مي كند؛ در زمستان اين گياه را درو مي كردند و به عنوان علوفه زمستاني دام ها استفاده مي كردند.

کوچههایی که جوی آب هم از وسط آن میگذرد. اطراف آبشار باغهای سیب، درخت زالزالک، بوتههای زرشک قرار گرفته و اطرافش هم میتوان چادر زد، به شرطی که در گرمترین فصل سال به آنجا رفته باشید، چون در گرمترین ماه سال دمای هوایش ۱۰ درجه است. در ۱۸ کیلومتری شیراز. روستای قلات در ۳۶ کیلومتری شیراز در جاده شیراز- سپیدان قرار گرفته و ۲۵۰۰ سال قدمت دارد. 14- جلفا: آبشار آسیاب خرابه، رودخانه ارس، سد ارس، حمام جلفا، آبشار ماهاران، پارک ملی کمتال، روستای دوزال، بازارچه مزی جلفا، کاروانسرای خواجه نظر، منطقه کردشت، کلیسای جلفا و کلیسای سنت استپانوس.

مسجد مهرآباد داخل شهر بناب حمام مهرآباد (موزه مردم شناسي جنوب سهند) داخل شهر بناب مسجد اسماعيل بيگ داخل شهر بناب مسجد كبود داخل شهر بناب مسجد ميدان گزاوشت داخل شهر بناب مسجد جامع زاوشت روستاي زاوشت خانه تاريخي سيف العلماء داخل شهر بناب پل پنج چشمه خروجي بناب به طرف ملكان مسجد جامع زوارق روستاي زوارق منطقه قره قشون كيلومتر 10 جاده بناب ـ ملكان دهكده صخره­اي سور روستاي سور جلفا شهرستان جلفا در شمال­غربي تبريز قرار گرفته و فاصله مركز اين شهرستان با مركز استان آذربايجان­شرقي 146 كيلومتر مي­باشد.

پس نباید رنگ پوششمان که بیشتر اوقات همراه ماست و پس از رنگ محیط زندگی بیشترین تاثیرگذاری را بر ما دارد را بر اساس زیاده خواهی و سودجویی افرادی قرار دهیم که با معیارهای رنگی خود اهداف دیگری را دنبال میکنند. پس قبل از وارد شدن به حوضچهها حتما از صندل یا دمپایی استفاده کنید. اما در این اثنی میتوان از قوم یا سرزمینی به نام کوهمره میتوان یاد کرد که به دلایلی نامعلوم تجزیه و میان ایلات بویراحمد و باوی تقسیم گشته. پس برای دیدن همچین جاهایی نیاز به سفرهای بسیار و عبور از دریای طوفان خیز نیست. این تنگه ی بسیار زیبا که دارای چشمه ی فراوان و درختان بسیار مو و گردو است، یکی از گردشگاه های شهرستان ممسنی می باشد.

جنس سنبله ی ارغوانی ‭(Stachys inflata) ‬یکی از بزرگترین جنس های تیره نعناست. قسمت های هوایی گیاه سنبله ی ارغوانی بعد از خشک شدن با دستگاه کلونجر(تقطیر با آب) اسانس گیری شد. کاخ شهرداری تبریز یکی از بنا های زیبا ، مستحکم و دیدنی شهر تبریز است . يكي از شاهزادگان قاجار به نام فرهاد ميرزا كمي پيش از مشروطيت در اين محل حكومت ميكرد، در مريوان قلعهاي بنا كرد كه جريان بناي آن را در كتيبهاي كه به ديوار مسجد دارالاحسان (مسجد جامع سنندج) نصب كرده، شرح داده است.اين شهر مرزي در همسايگي دولت عثماني قرار داشت و به دستور ناصرالدين شاه قاجار در سال 1282ه.ق قلعهاي مستحكم در آنجا احداث شد.

و لا يزيد الظالمين الا خسارا – سياق آيات دلالت بر اين مى كند كه مراد از اين جمله، بيان اثرى است كه قرآن در غير مؤمنين دارد و آن عكس آن اثر نيكى است كه در مؤمنين دارد، پس مراد از ظالمين قهرا غير مؤمنين يعنى كفار خواهند بود البته بنا به گفته بعضى از مفسرين كفار غير مشركين. از شهرهای ساری و سمنان تا روستای اروست جاده آسفالت میباشد. روستای قلات 7000 نفر جمعیت دارد و خانه های آن از جنس چوب، گچ، خشت و سنگ است.

به گزارش ایسنا به نقل از افکارنیوز، وی گفت: قبلا دو چشمه در سرداب مطهر وجود داشت که از ۴۰۰ سال قبل که آب لولهکشی نبود این آب مرتب میجوشید و از یک طرف وارد و از طرف دیگر خارج میشد که مزه و طعم آن آب از بهترین آب معدنی امروز هم بهتر بود و آن سرداب پله داشت، مردم میآمدند و از آن آب به عنوان تبرک استفاده میکردند که آب در تابستان خنک و در زمستان گرم بود.

۷-گلول آلماسی (سیب گل) که بسیار خوش طعم بوده و بوی گلاب می دهد. ق بروشنی بیشتر می گوید : گروهی گویند که کیخسرو در ( دمه ) بمرد . چشمه آب سرد پیرسقا در دامنه کوهی موسوم به پیرسقا واقع در ۴۰ کیلومتری شهر قره آغاج و در امتداد یکی از شاخه های فرعی آیدوغمش بنام دره دربند قرار دارد. کشک پیاز، کشک گردو، عدسی، کله پاچه و آش رشتههای قلات معروف است و نباید از خیرش گذشت.

در منطقه دراک ‮‭25‬ ترکیب، در منطقه آب موردی ‮‭30‬ ترکیب، در منطقه چشمه انجیری ‮‭45‬ ترکیب ، و در منطقه قلات سروستان ‮‭50‬ ترکیب شناسایی شد. اين قول نيز صحيح نيست، و همان ايرادى كه به وجه قبلى كرديم به اين نيز وارد است، زيرا صرف اينكه در كلام خداى سبحان روح به معناى قرآن آمده باشد دليل نمى شود بر اينكه هر جا كه اين كلمه اطلاق شده به معناى قرآن بوده باشد، علاوه بر اين قبلا هم گفتيم كه روح در آيه (و كذلك اوحينا اليك روحا من امرنا) به معناى قرآن نيست، و اشكالى را هم كه به اين معنا وارد مى شد بيان نموديم،از اين هم كه بگذريم آيه (و لو شئنا) كه بعد از آيه مورد بحث قرار دارد چنين نيست، كه تنهااين قول را تاءييد كند، بلكه مؤيد اقوال ديگرى نيز هست.

این غار در ۲۴ کیلومتری شرق مورچه خورت در روستای آب سنجد از توابع باقرآباد واقع شده است. باید مسیر آسفالته بعد از پارکینگ را ادامه دهید و بعد از گذشتن از پل روی رودخانه سزار، مسیری باریک و مارپیچ را طی کنید تا به روستای چشمه پریان برسید. مریم باقرپور: به گفته بزرگان و ساکنان قدیمی وردیج، چشمه آبی میان انبوهی از «نیزار» بود که سبب شد نخستین کسانی که به وردیج آمدند، این محله را برای سکونت انتخاب کنند و نام محله را «غازیان» یا همان «آغازیان» بگذارند.

دیدگاهتان را بنویسید