راهنمای سفر به جنگل ارسباران در آذربایجان شرقی

وجود پوشش گیاهی متنوع و گرمسیری به همراه صدها كانال آب شور كه به دریا منتهی میشود در كنار دهها رود و چشمه آب شیرین مجموعهای بینظیر و زیبا از بافت جنگلی را به وجود آوردهاند كه دیدن این مناظر میتواند آرزوی هر گردشگر دوستدار طبیعت باشد. شاید مهمترین موضوعی كه باید در این مساله مدنظر قرار داده شود، اهمیت حفظ و عدم آسیبرسانی به بافت و طبیعت جنگل به هر دلیلی است. وقتيكگ سرزمين نو ايشان باز هم بمناسبت تخريب جنگلات و زراعت ماشيني، مورد تهديد قرار گرفت، آنها تصميم گرفتند براي مديريت زمين دست داشتۀ بگ روش هاي سنتي خود روي آورند.

بهعلاوه، فاصله چالدره تا چشمههای آب گرم رامسر، دشت دریاسر و موزه حیاتوحش خشکهداران هم بسیار اندک است. حدود دوسوم این جنگل بسیار بزرگ در كشور كنگو قرار گرفته و مابقی آن در كشورهای گابن، كامرون و گینه استوایی قرار گرفته است. این جنگل در بین كشورهای هندوستان و بنگلادش قرار گرفته و مناظر زیبای آن را در هیچ جای دنیا نمیتوان مشاهده كرد. گفته شده هنوز تعدادی از قبایل كشف نشده و بدوی در اعماق این جنگل بدون هیچ گونه تماس با دنیای امروزی به زندگی خود ادامه میدهند.

اگر هیچ چیز دیگر را باور نمی کنی، لطفا این را باور کن. این مسیر علاوه بر داشتن امنیت بالا، جشم انداز هایی باور نکردنی و بسیار زیبا را به نمایش گذاشته است و می توانید از محیط بسیار زیبا و دیدنی این پارک و طبیعت لذت ببرید. تنوع گیاهی این جنگل بسیار گسترده است و شامل بیش از 2500 گونه گیاهی مختلف میشود. جنگل بلیران را بهشت آمل یا بهشت مازندران می نامند، جنگلی در بخش میانی این شهر، جایی که وقتی پا به آن میگذاری، خنکای کوهستان روی صورتتان مینشیند و تصویری از زیباترین روستاهای گردشگری ایران زمین در مقابلتان باز میشود.

شکی نیست که در صورت توجه بیشتر میتواند به قطب گردشگری شهر آمل تبدیل شود. این روستای زیبا که در دل جنگل محصوره ، تا آمل پانزده کیلومتر فاصله داره. کافی است تنها مساحت این جنگل را که 5.5 میلیون کیلومتر مربع است را تصور کنیم که میان 9 کشور تقسیم شده است! رود آمازون با طول تقریبی 6400 کیلومتر دومین رود بزرگ در جهان است و تنها کمی کوتاه تر از رود نیل است، هر چند منابع معتبر در مورد طول دقیق این دو رود با هم اختلاف نظر دارند. اگر اهل بازی های موبایلی هستین توصیه می کنم حتما این بازی رو امتحان کنید و نظر تون رو در همین صفحه بفرمایید تا بقیه هم استفاده کنن .

نزدیک رود ارس که رسیدیم فهمیدیم ارسباران اینقدرها هم خنک نیست و هندوانه لازم شدیم! 3 رود بنت كرك، میلز و دیویدسون در این جنگل جاری هستند كه نشان از سرسبزی و زیبایی این منطقه كوهستانی دارد. در گذشته ارسباران بهمحدوده وسیعی از رود ارس حدفاصل جلفا تا مغان و کوههای سبلان، بزقوش و سهند گفته میشد اما در حال حاضر بنابر دلایل مختلف مثل تخریب جنگل و موارد این چنینی، جنگل مذکور در مرزهای شهرستان کلبیر، خدآفرین ، ورزقان و اهر محدود شده است.

به دلیل همین شباهت ظاهری، به هواتزین قرقاول کانژ نیز گفته میشود. در همین حال در برازیل آمار مبتلایات به کرونا نیز به شدت افزایش یافته است. جوامع بومی برازیل در مقابل اشاعه ویروس کرونا با خطر جدی مواجع اند. مناطق جنگلی همواره یكی از پرطرفدارترین نقاط برای سفر و گذراندن تعطیلات در سراسر دنیا محسوب میشود. زرد و نارنجیهای پاییز هم حال و هوای خود را دارد و ای جنگل به مکانی فوق العاده برای آسودگی و آرامش تبدیل میشود. بالاخره روز جان باختن بیلی مهربان و خوشقلب هم فرا رسید. مبارزه با آفت «پروانه دم قهوهای» به عنوان بلای جان پهنه جنگلی ارسباران در آذربایجانشرقی، با همافزایی اداره کل مدیریت بحران استانداری، سازمان جهاد کشاورزی و اداره کل منابع طبیعی استان در سال جاری شدت گرفته و تلاشها برای ریشهکنی این آفت برگخوار ادامه دارد.

دلیل آتش سوزی ها قطع جنگلات درین مناطق عنوان شده است. علایم زیادی نشان میدهند که آتش سوزی در حوزه آمازون متفاوت تر از سال های دیگر استند. اين ساحگ بنام ” ميراث اجدادي تمام قبايل بومي آمازون ” اعلان شد و براي نسل هاي آينده حفظ گرديد. پس از ورود نیروهای ائتلاف در سال ۲۰۰۱، بادغیس با خونریزی و نزاع های کمی به کنترل حزب جمعیت بازگردانده شد. آثار تاریخی زیادی نیز در این محل وجود دارند که به قلعه بابک، قلعه پشتو، قلعه جوشین، دژ قهقهه، بقعه شیح شهابالدین اهری، قصر آیینه لو از این جمله هستند.

تواب استانکزی نماینده دفتر ارتباط “تیالاو” نیز روی آگاهیدهی تاکید کرد و گفت که زمانی که مردم اهمیت جنگلات را درک کنند، کمتر اقدام به قطع جنگل میکنند. آقای قاریزاده اما اذعان کرد که حفاظت و افزایش جنگلات در کشور توسط دولت و چند نهاد خارجی ممکن نیست، در این قسمت باید بسیج مردم صورت بگیرد. از میان ابزار های اصلی جنگل نوردی، می توان به کوله پشتی اشاره کرد. خب،این مورد را می شود چندین جانبه بررسی کرد.یکی از این موارد عدم آشنایی جوامع محلی با مقررات محیطزیستی است که البته بدین منظور کلاس هایی برگزار می شود،اما نیاز فراوانی به فرهنگ سازی داریم.از طرفی تداخل امور کار ما را دشوار می کند،تخریب مرتع و عدم تحدید اراضی،ساخت و ساز در اراضی ملی به صورت ناآگاهانه است.اگر حدود اراضی روستاها مشخص شود و دهیاران وظایف خویش را به خوبی انجام دهند مشکلات بسیاری در این زمینه بر طرف خواهد شد.در صورت آشنایی اهالی و دهیاران با موضوعات محیطزیستی که بار اصلی آن به دوش دهیاران است،تقابل ما با اهالی کمتر خواهد بود.البته با دوره های برگزار شده از سوی اداره ی محیطزیست برای دهیاران تا حدودی اوضاع بهبود یافته است،اما کافی نیست.خوشبختانه رویکرد فرمانداران فعلی محیطزیست شهرستان های کلیبر و خداآفرین با موضوع محیطزیست خوب است و همکاری آنان با اداره ی محیطزیست موجب پیشبرد امور در انجام حفاظت هرچه بهتر از محیطزیست شده است.

این جاذبه طبیعی باعث شده تا بسیاری از برنامهریزان تورهای گردشگری، توجه ویژهای به مناطق جنگلی نشان داده و از سوی دیگر افراد زیادی نیز برای استفاده از این علاقه و استقبال، اقدام به سرمایهگذاری در زیرساختهای توسعه گردشگری جنگلی كردهاند. تصور کنید در حالی که به تماشای مناظر طبیعی مشغولید گله ای از تمساح های غول پیکر لبخند زنان به سوی شما می آیند. بخش اعظم این جنگل را درختان كاج و سایر درختان همیشه سبز تشكیل میدهند كه این ویژگی باعث شده است حتی در فصل زمستان و زیر خروارها برف، این جنگل رنگ سبز خود را حفظ كرده و تلفیقی زیبا از منظره سبزی درختان را در زمستان نمایش دهد.

این جنگل زیبا در كوهستان كوردیلرای كشور اروگوئه قرار گرفته و اصلیترین ویژگی آن مهآلود بودن آن است كه در جنگلهای دیگر این فهرست وجود ندارد. بیشترین حجم درختان این جنگل را درختان سدر تشكیل میدهند و به دلیل قرار گرفتن در مناطق شمالی و همچنین مجاورت با سلسله كوههای راكی، آب و هوای نسبتا سردی در این منطقه حاكم است. اینجا در ارتفاعات قرار دارد و یک منطقه ییلاقی حساب میشود. سومین جنگل این فهرست كه نام خود را از نویسنده مشهور یعنی مارك تواین گرفته است در بخش جنوبی ایالت میسوری كشور آمریكا قرار گرفته است.

این جنگل بسیار سرسبز و بارانی كه در مركز بخش داخلی ایالت بریتیش كلمبیا در كشور كانادا قرار گرفته آخرین جنگل موجود در فهرست جنگلهای زیبای دنیاست. برخلاف 3 جنگل قبلی كه در مناطق سردسیر قرار گرفته بودند، این جنگل در حوالی خط استوا واقع شده است. 4. تمرکز زدائی در سالهای اخیر بسیاری از کشورها کنترل و مدیریت جنگل را از حالت تمرکز و مرکزی خارج کرده اند، بطوریکه اختیارائی به واحدهای استانی، شهرداریها و جوامع مدنی تفیذ شده است. تعداد زیادی كلبههای چوبی در مناطق حاشیهای این جنگل وجود دارد كه همه ساله پذیرای گردشگران بسیاری است.

در این جنگلها درختان مختلفی شامل بلوط، سماق، زرشک، انار وحشی، سیب، گلابی، تمشک، زغال اخته و بسیاری درختهای دیگر است که میتوانید تنوع زیاد آن را همینجا متوجه شوید. اگر در حال برنامهریزی سفر با تور مالزی هستید و بهدنبال مناسبترین پیشنهادهای تور میگردید، در جُستک با مشاهده تمامی آنها میتوانید پکیج موردنظرتان را با پایینترین قیمت از فروشندههای معتبر مسافرتی بهراحتی و در کمترین زمان تهیه کنید. این جنگل یكی از معدود جنگلهای دست نخورده و كاملا طبیعی در جهان است كه زیستگاه صدها گونه از حیوانات وحشی مانند یوزپلنگ آمریكایی، گرگ، خرس خاكستری و چند گونه خاص و نادر از خرس در جهان است.

زیباییهای خاص این جنگل سبب شده همه ساله تعداد زیادی از گردشگران برای دیدن آن راهی این منطقه شوند البته هنوز بخشهای زیادی از این جنگل به صورت كاملا دست نخورده و بكر باقی مانده است. شكار، ماهيگيري، جمع آوري وغرس نباتات و گياهان دوايي از جملگ فعاليت هائي بود كگ براي حفظ منطقگ خود روي دست گرفتند. مردمان قريگ از همكاران بين المللي خود دعوت بعمل آوردند تا از منطقگ ايشان عكس و فيلم هائي تهيگ كنند تا طريقگ هاي سنتي استفاده از جنگل را بگ نمايش بگذارد و اين مستندات را در ممالك متبوعگ مؤسسات خويش نيز با مردم شريك سازند.

آنها موافقت كردند تا منطقگ خود را بگ ساحگ حفاظت شده (قرق شدۀ) جنگلي تبديل نمودند. این منطقه حفاظت شده جنگلی در واقع به یک پارک ملی در سریلانکا تبدیل شده است. نكته جالب توجه در مورد این جنگل، وجود بالغ بر 75 هزار نفر سكنه در این جنگل است كه تعداد زیادی از آنها را قبایل بومی منطقه تشكیل میدهند كه نام جنگل نیز از یكی از همین قبایل اخذ شده است. كمجمعیت بودن منطقه آلاسكا و همچنین دور بودن این جنگل از مراكز تمدن انسانی سبب شده است تا تعداد زیادی از گونههای مختلف جانوری در آن سكنا گزینند.

از آنجا که پیروی از آیین هشتگانه بودا در میان مردم مشکل است ، راهبان بودایی به رهبانیت و ترک دنیا می پردازند . میلیونها نفر از مردم این كشورها برای گذران زندگی خود وابسته به این جنگل هستند. 6- جنگل های آمازون محل زندگی موجودات مرگباری است. آمازون در معرض تهدید های دو گانه جنگل زدایی و تغییرات آب و هوایی است. دو ماه پیشتر از آتش سوزی موسمی جنگلات آمازون تصاویر ماهواره یی نشان میدهند که درآنجا آتش سوزی وسیعی جریان دارد. نظر به اطلاعات ماهواره یی، کارشناسان در مناطقی که جنگلات آن قطع شده اند اشتعال دو آتش سوزی بزرگ را ثبت کرده اند – البته قبل از دو ماه آغاز آتش سوزی های موسمی.

دیدگاهتان را بنویسید