.::سایت اطلاع رسانی مبلغ::. – ایرانگردی

مهمانان شهرستان اسکو به جز بازدید از روستای منحصر به فرد صخرهای کندوان و بهرهگیری از آب معدنی شفابخش منطقه میتوانند با حضور در دامنههای سهند و سواحل دریاچه ارومیه، از آب و هوای مطبوع و میوهها و خشکبار و لبنیات و عسل مشهور منطقه به عنوان سوغاتیهای خوراکی و از روسریهای زیبای ابریشم بافی مشهور به کلاقهای بهرهمند شوند. داروهای گیاهی و صنایع دستی مانند گلیم از معروفترین سوغاتیهای طبس هستند. وجود معادن غنی در اطراف طبس نشانه وجود جنگل در گذشته این منطقه است. باغ گلشن طبس نیز یادگار ارزشمند دوران شکوه و رونق این شهر است.

این شهر یکی از پایگاههای اسماعیلیان در ایران بوده و کوه قلعه فردوس و قلعه دختر فردوس آثار تاریخی به جا مانده از آن دوران هستند. با توجه به موقعیت استراتژیک محوطه مسجد کبود و واقع شدن آن در میان شهر، همجواری آن با مسجد کبود و نزدیکی به موزه آذربایجان، احداث موزه باز و حفظ آثار در جای خود، امری الزامی می نمود. روستاي متروك تورامين در چهل كيلومتري تبريز، بين شهرهاي ايلخچي و ممقان واقع شده است طاق سنگي سر در مسجد در كنار استخري در ساحل شمالي رودخانه تورامين افتاده است در قسمت بالاي اين طاق سنگي آيه شريفه (و ان المساجد لله فلاتدعو مع الله احداً) با خط ثلث درشت و در پايين آن عبارت (امر به عمارت هذا المسجد المبارك الخواجه ملك بن عبدالله سندي 920) و در دست چپ كتيبه در الفقر گيچي بيگ بن غياث الدين با همان خط و شيوه و كمي ظريفتر بطور برجسته كنده شده است، نوع سنگ كبود و محكم است، از سنگ چين پايههاي مسجد نيز در چند نقطه نمونه اي به جاي مانده است و الان آثار فوق به صورت متروكه مي باشد.

محوطه باستانی مسجد کبود واقع در شمال شرق بنای مسجد کبود تبریز است. همواره گردشگران بسیاری در سفر به طالقان نگاهی هم به این روستا میاندازند و اگر شما هم تصمیم دارید در سفر چند روزه ای که به این منطقه دارید نگاهی هم به روستای اورازان بیاندازید، کافیست به شرق طالقان مراجعه کرده و در فاصله 15 کیلومتری، به روستای اورازان برسید. آب چشمه سبک، سرد و قابل نوشیدن است.این چشمه در بالاترین نقطه روستای شهرستانک در مسیر جاده کرج- چالوس قرار دارد و فاصله آن تا شهر تهران در حدود 100 کیلومتر است. که هر کدام می توانند تجربه ای جدید و جذاب در مسیر گردشگری تهران به شمار آیند.

«ارگ تاریخی گوگد»، بنایی است کهن، عظیم و ساخته شده از خشت و گل که دارای قدمتی بالغ بر ۴۰۰ سال است و در پنج کیلومتری مسیر گلپایگان به تهران و درون شهری به همین نام واقع شده است. این برنامه دو روزه با حرکت از اوز در روز پنج شنبه 23 شهریور 96 آغاز شد. پس از گذر فاصله زمانی معین، جوشش آب این چشمه بهیکباره با شدت قبلی آغاز شده و منظره حیرتانگیزی را ایجاد میکند. كرزن در فهرست سياحان اروپايي كه در فاصله سالهاي 1891-1800 به ايران مسافرت كردهاند، از 192 نفر كه در قالب نمايندگان سياسي، نظامي و اقتصادي به ايران آمدهاند، نام برده است.

البته این شهر به دلیل موقعیت استراتژیک از زمان ساسانیان اهمیت ویژهای داشته است. در این بستر باز، باغ با دیوارهای نسبتاً بلندی محصور گردیده و با انبوه ویژهای از درختان همچون نگینی در كویر خودنمایی میكند.ورودی به باغ از این گستره باز و فضای بكر كویری ـ از مسیر یك چهار باغ است كه با درختان به ایجاد فضایی ممتد و جهت دار به سوی باغ هدایت میگردد. چشمه آب گرم فردوس، کویر پلوند، کویر مظفری، روستاهای ییلاقی و قلعهها و بناهای تاریخی از جمله دیدنی های فردوس هستند. اسانس آن معطر محرک و مقوی و برای قطع اسهال و تسکین درد های حاد و پشت سر هم شکم نافع است دم کرده آن برای زکام،یرقان، سرفه، درد گلو و استسقا اثر مفید دارد، زیرا مدر است.

2. در مرحله بعدی در اثر بیماری انحراف از مسیر حق، قلب انسان تیره و زنگاری می شود که از آن در آیات دسته دوم به «رین» تعبیر شده است. نسیم خنکی که همیشه قبل از آمدن آب چشمه دمکش فکجور رودسر می وزد از ویژگی های جالبی است که مردم از آن یاد می کنند. این چشمه از شکاف سنگ های آتشفشانی خارج می شود.عامل گرمی آب چشمه به احتمال زیاد منشاء آتشفشانی دارد.

با توجه به آزمایشات انجام شده این آبگرم برای امراض جلدی و کبدی و دردهای مفصلی، اتصاع عروق، پیشگیری از رسوب سنگ درکلیه، بیماریهای رماتیسمی، دردهای مفصلی وعصبی، افزایش سوخت و سازبافتها، کاهش درد و رفع گرفتگی عضلات، افزایش دامنه حرکتی اندام ها، بهبود دردهای ناحیه ستون فقرات و دیسک کمر و پیشگیری از ایجاد انحراف در ستون فقرات مفید است. در این شهر هم سنگهای قیمتی و هم سنگ گرانیت مرغوب وجود دارد. در این موزه در این موزه علاوه بر ابزار و لوازم قدیمی، تصاویر و اسناد مربوط به تأسیسات آبی از گذشته تاکنون نگهداری میشود. در این موزه نیز ادوات کشاورزی و لوازم زندگی قدیمی به نمایش گذاشته شده است.

عناب، خرما، پسته، زرشک، زعفران و انار نیز محصولات کشاورزی این شهر هستند. شهرستان قائنات و به ویژه مرکز آن شهر قائن به پایتخت زرشک و زعفران دنیا شهرت دارد. این نامگذاری به دلیل کشت مرغوبترین زرشک و زعفران خراسان جنوبی در شهر قائن است. این کشک مغذی و خوشطعم برای پخت بسیاری از غذاهای محلی قائن استفاده میشود. در این موزه بناهای تاریخی، لباسهای محلی و مشاغل مردم بومی معرفی شده است.

گویا بنای روستا با خانه های خشتی بعدها نام روستا را به خینه در زبان محلی تبدیل کرده است. مردم این روستا به زبان شیرین ترکی آذربایجانی تکلم می کنند که لهجه جنوب غربی زبان مادر ترکی می باشد و زبان این منطقه گرچه چندین سالی است با زبان فارسی آمیختگی بیشتر پیدا کرده است ولی دارای ظرافت های ویژه و زیبایی است همانها که باعث شده اند زبان ترکی سرآمد زبانها قرار گیرد. مساحت قلعه به 8000 متر مربع می رسد که بر روی تپه ای بسیار بلند با ارتفاع 6 متر قرار گرفته است.

این دریاچه در شمال شرقی اراک و در دشت فراهان قرار دارد، مساحت اش بسته به میزان بارندگی از صد تا صد و ده کیلومتر مربع تغییر مییابد. بسیاری از جاهای دیدنی استان خراسان جنوبی در شهر فردوس قرار دارند. یکی از متفاوتترین جاهای دیدنی استان خراسان جنوبی، آسبادهای نهبندان است. این موزه در خانه سالاری یکی از خانه های تاریخی نهبندان برپا شده است. در فهرست دیدنی های بیرجند طیف متنوعی از آثار تاریخی و جاذبه های طبیعی وجود دارد. غار خونیک نیز از جاذبههای طبیعی این شهرستان محسوب میشود. در اين زمان نهاوند از نظر سوقالجيشي يكي از نقاط مهم محسوب ميشد.

این موزه از جمله اولین موزههای خصوصی کشور است. ظاهراً قوم بلوچ اولین ساکنین این منطقه بودهاند. بنگاه آب لوله بیرجند اولین سازمان آب در ایران بوده است. داخل آب ماهی هایی کوچک و خاکستری رنگ مشاهده می شود. حمد الله مستوفی «نه» را از اقليم سوم می داند و می گويد : ربع نيشابور است دور چند شهر است هوايش اکثر معدل است . شهر قائن در گذشته در کنار شهر تون از مهمترین شهرهای ایالت قهستان بوده است. موزه مردم شناسی خضری در شهر قائن برپا شده است. مردم بیرجند به زبان فارسی با لهجه بیرجندی صحبت میکنند.

در گویش بیرجندی بسیاری از لغات و اصطلاحات بدون تغییر از فارسی کهن نقل میشود. این موزه در عمارت اکبریه یکی از بناهای تاریخی بیرجند برپا شده است. این موزه با کمک بخش خصوصی در یکی از خانههای تاریخی بیرجند به نمایش گذاشته شده است. در این موزه با استفاده از مانکنها آداب و رسوم مردم منطقه به نمایش گذاشته شده است. مشاغل و آداب و رسوم مردم در گذشته در این موزه به زیبایی به نمایش گذاشته شده است. در این موزه نیز مشاغل و زندگی مردم در گذشته معرفی شده است.

آثار تاریخی ارزشمندی نظیر کاروانسرای خان و طاق شاهعباسی از دوران گذشته به یادگار مانده است. این شهر در گذشته “تون” نام داشته و یکی از شهرهای مهم ایالت قهستان بوده است. همچنین تاریخ صفویه که از مهمترین سلسلههای تاریخی ایران به شمار میرود، با قیام شاه اسماعیل یکم بر علیه امیران آق قویونلو در اردبیل شروع شده است. مربوط به دوره قاجار است و در شهر گوگان، چهارراه مرکزی، نبش کوچه امین، حمام قدیمی واقع شده و این اثر در تاریخ 27 اسفند 1386 با شماره ثبت 22752 بهعنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. واژه “تون” را معادل حمام و خزینه معنا کردهاند و علت نامگذاری شهر، وجود چشمههای آب گرم در این شهر بوده است.

معانی متعددی برای واژه بیرجند ذکر شده که معنای “شهر طوفان” درستترین معنا به نظر میرسد. محصول نهایی این فرایند، فردی است بدون اعتماد به نفس که درباره استعدادها و موفقیت های خود دایما به دنبال جلب توجه است، نسبت به دیگران بی عاطفه و بی اعتناست، زیرا در کودکی، زندگی با والدین سرد و بی عاطفه را تجربه کرده است. در ادامه به معرفی کوتاه از هرکدام از شهرستان های استان خراسان جنوبی میپردازیم. پس از ورود اسلام، در ايران، طي سدههاي نخستين، ماهيت خلافت دو خاندان بني اميه و بني عباس كه زير پوشش اسلام حكومت ميكردند، بيش از پيش آشكار شد و اين خود، مقاومتهايي را براي رهايي از فشار دستگاه خلافت موجب گرديد.

بعد از حكومت نادر، بلوچستان اسماً جزو ايران بود، اما حكومت مركزي تسلط كاملي بر آن نداشت. چشمه مرغاب یکی از بهترین و زیباترین جاذبههای گردشگری اصفهان محسوب میشود که علاوه بر زیبایی، به ریههای شما هوای تازه و پاک هدیه میدهد. «چهارم. ناحيت ارونق بر غرب شهر (تبريز) است. شهرستان نهبندان به مرکزیت شهر نهبندان از دیگر شهرهای خراسان جنوبی است. اما در آن زمان نمیدانستیم این تالاب گاو خونی که مجبور بودیم همه چیز درباره آن را به اجبار حفظ کنیم، یکی از جاهای دیدنی اطراف اصفهان و مقصد محبوب طبیعتگردان و مسافران اصفهان است!

دیدگاهتان را بنویسید