قره داغ اولکسی(نجف تراکمه)

گردشگران در شهرستان آذرشهر میتوانند از بناهایی چون مسجد “بادامیار” ومسجد “چهار سوق” همچنین منطقه ییلاقی “قرمزی گل” و چشمه آب گرم “تاپ تاپان” با چشم اندازی بکر و زیبا بازدید کنند و آثار تولیدی سوزن دوزی ممقان را نیز سوغات سفر خود کنند. در استان آذربایجان شرقی ۴۳۴۲ کارگاه تولیدی فعالیت میکنند که این تعداد شامل ۸۳۲ کارگاه صنعتی بوده که این استان از این لحاظ، ۵٫۹۹ درصد از کل کارگاههای صنعتی ایران را به خود اختصاص دادهاست.

فرزانه با بیان اینکه شهرستان قائمشهر به لحاظ عبور ارتباط ریلی و جاده فیروزکوه و نزدیکی به شهرهای بابل و ساری از موقعیت ممتازی در استان برخوردار است، گفت: محصولات غالب کشاورزی آن، برنج و مرکبات است. به طوري كه نكات دقيقي از نحوه زندگي مردم شاهرود در سفرنامههاي اين دوره ذكر شده كه از نظر مردم شناختي و تاريخي و اقتصادي حائز اهميت است و تصويري از شاهرود دوره قاجاريه را به دست ميدهد.يكي از نقاط تاريخي وباستاني شهرستان شاهرود بسطام است. در نيمه نخست قرن هفدهم، نمايندگان كمپاني هند شرقي سعي كردند بندرعباس را به پايگاه اصلي خود در خليج فارس تبديل كنند؛ به همين لحاظ، مركز كمپاني هند شرقي در بندر عباس مستقر گرديد.

در نیمه دوم قرن گذشته ارمینوس وامبری A.Vambery اینطور میگوید: قبول این دیدگاه که اجتماعاًتی که اعراب به آنها نام «غز» را دادهاند، ترکمنهایزمان ما هستند، کاملا درست است. مشخصات این دسته از بومیان دریافت شده و قرار است دستکم یک تا ۲ سال از آنها بابت این غرفهها اجارهای دریافت نشود. به گفته این سرمایهگذار حوزه گردشگری، هفته گذشته یک گروه حدوداً ۲۰ نفره از گردشگران به دلیل مقاومت نگهبانان برای جلوگیری از ورود رایگان آنها به محوطه سورت، اقدام به ضرب و شتم نگهبانان کردند که پرونده قضایی علیه خاطیان تشکیل شده و در حال پیگیری است.

همچنان، ریختن از آب وضوی آن حضرتص در چشمه خشک تبوک و جوشیدن آب از آن و نوشیدن تمام لشکر تبوک که هزاران تن بودند از آن چشمه و سیراب شدن آنها و آب دار شدن این چشمه تا روز قیامت. خنکای زیاد آب باعث می شود که برای تن سپردن به آن مجبور به شکیبایی باشید. در این پست از مجله گردشگری دوباره سفر می خواهیم. این سرمایهگذار همچنین از ساماندهی فضایی برای حضور بومیان و عرضه محصولات روستایی خبر میدهد و میگوید: سازههای سبکی تهیه شده و تا پیش از تعطیلات این هفته در خارج از محوطه چشمه سورت نصب میشود تا بومیانی که در این محوطه پیش از این محصولات خود را میفروختند، در فضایی منظم و ساماندهی شده به فعالیت خود ادامه دهند.

وی درباره مسیر تردد مسافران به چشمه و فعالیت برخی بومیان برای جابهجایی گردشگران نیز به برخی کارشکنیها و مقاومتهای عدهای از بومیان اشاره میکند و میافزاید: جابهجایی مسافران با وانت و تراکتور طبق کتابچه طرح ممنوع است. ایجاد فضای سبز، احیای چشمههای خشک شده، تأمین برق دائمی، زنجیرکشی دور حوضچهها و حتی درآمدزایی برای بومیان در کتابچه طرح دیده نشده است. گذراندن ساعت هایی از شب در کنار این چشمه خنک، میتواند لحظاتی رویایی و خاطرهانگیز را برای شما و دوستانتان ایجاد کند.

اهمیت میراثی و طبیعی این چشمه که در بخش چهاردانگه شهرستان ساری قرار دارد در دهه ۸۰ بیشتر احساس شد. شهرستان مراغه در سال 656 به عنوان پایتخت ایلخانان برگزیده شد و آثار و ابنیه فراوانی از آن دوره در شهر ساخته شده است وجود عالم بزرگواری چون خواجه نصیرالدین طوسی نیز که بانی احداث رصدخانه بسیار پیشرفته مراغه بود سبب رشد صعودی علم و فرهنگ در این دیار شد. مدیرکل میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری مازندران با اشاره به اینکه دریاچه گل پل در جنوب شرقی شهرستان قائم شهر بعد از روستای برنجستانک و سد خاکی زمزم در میان جنگل قرار گرفته و دارای دو حوضچه مجزا است افزود: این دریاچه به دلیل شیرینی آب، به زیستگاه ماهیان و پرندگان آبزی تبدیل شده است این دریاچه چشم اندازهای جنگلی زیبایی دارد و محوطه استراحت مناسبی نیز در اطراف آن تعبیه شده است.

البته که این منطقه در چهار فصل سال دیدنی است ولی به دلیل مسیر خاکی آن توصیه میشود، در زمستان به آنجا سفر نکنید. اعلام کردم حاضرم با هزینه خودم سیستم تولید برق از انرژی خورشیدی را در این محوطه اجرا کنم تا مسافران هم بتوانند از آن بهره بگیرند. اعلام کردم حاضرم با هزینه شخصی کانکس اداری و نگهبانی در منطقه مستقر کنم و چند کانکس سرویس بهداشتی هم در محوطه قرار دهم. اما میگویند کانکس باید خارج از محوطه ۷۱ هکتاری چشمه یعنی دستکم ۲ کیلومتر فاصله با محوطه قرار بگیرد. جاهای دیدنی اصفهان این شهر را به اعجوبه ای از تاریخ و فرهنگ تبدیل کرده است و هر گردشگری که بخواهد به جاذبه های فرهنگی و تاریخی ایران سر بزند، محبوب ترین مقصد توریستی یعنی اصفهان را بر می گزیند.

شاهجوی یعنی جوی اصلی.او نمی گوید دو شاهجوی بلکه به یک شاهجوی اشاره دارد. این شهرستان 122 کیلومتر از جنوب شرقی تبریز فاصله دارد و وسعت آن به 1990 کیلومتر مربع می رسد. گلال زیری : این طایفه نیز ساکن روستای سرپله هستند و در مناطق مختلف دهلران و آبدانان نیز دیده می شوند گویش آنها لُری است . وی با تأکید بر این که گردشگر باید علاوه بر جاذبه طبیعی، مزیتهای دیگری را نیز در منطقه احساس کند، میافزاید: باید خدمات و امکاناتی را فراهم کنیم که وقتی مسافر صدها کیلومتر راه را در گرمای هوا طی میکند تا به این نقطه برسد، از حضور در این محوطه لذت ببرد و جامعه بومی هم از حضور مسافران منتفع شود.

خشته میگوید: با این که سطلهای زباله در محوطه قرار داده شد، همچنان هر روز یک تا دو کیسه زباله در محوطه جمعآوری میشود که نشان دهنده بیتوجهی مسافران به نظافت محوطه است. دغدغه دیگر مدیر مجموعه طبیعی باداب سورت بیتوجهی بازدیدکنندگان به نظافت محوطه است. خدانگهدار آقای مدیر. ما دیگر میرویم. چون به ما مجوز استقرار کانکس داده نشد. آب شیرین هم از یک چشمه در نزدیکی محوطه به این محدوده انتقال داده شد. البته به گفته خشته مزاحمتها برای سرمایهگذاری در این چشمه صرفا در حد این رفتارها نیست و به دلایل مختلف شکایتهایی نیز در برخی ادارات مربوطه علیه وی انجام شده که هیچ کدام به سرانجام نرسید.

چشمه دریابک در مسیر جاده فیروزکوه به جاده فرعی زرین دشت میرسیم و بعد از طی مسیری حدود ۲۰ کیلومتر به سمت روستای آتشان چشمه ای واقع شده که از دل کوه در قسمت دامنه آن و باغهای اطراف به حوضچه ای سرازیر میشود و آب آن بسیار سرد و زلال و گوارا میباشد و بعد از طی مسیر به باغهای اطراف سرازیر میشود و دارای نیستانی زیبا میباشد در تابستان نیز درختانی کهن سایه خود را در کنار چشمه برای مردمان پهن نموده تا از برکت هر دو استفاده نمایند.

فرزانه با بیان اینکه پارک زیبا و دیدنی شهید زارع در 3 کیلومتری شرق شهر ساری و در جاده ساری به بهشهر قرار دارد گفت: این پارک به دلیل مجاورت با تپههای جنگلی کم ارتفاع در دامنه البرز، بسیار زیبا و چشمگیر بوده و برای استفاده گردشگران نیز دارای امکاناتی برای اقامت کوتاه مدت است. در منطقه طالقان تقریبا 80 روستا قرار دارد، بسیاری از آن ها در کنار رودخانه شاهرود و در دامنه رشته کوه البرز قرار گرفته است.

لازم به ذکر است کتیبه گردنه عسلک در بهمن سال 1381 در فهرست آثار ملی و تاریخی ایران قرار گرفت. تا جایی که سال ۱۳۸۷ پس از پیگیریهای اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران، این چشمه به عنوان دومین اثر طبیعی ایران بعد از قله دماوند در فهرست آثار ملی کشور ثبت شد. بقعه شیخ احمد فهادان، بقعه دوازده امام، زندان اسکندر، مسجد سقا، مسجد ملازینل، خانه فرجامی، خانه کاشفی و بسیاری از آثار برجسته تاریخی شهر یزد در این محله قرار دارد و آن را به یکی از دیدنیترین مکانهای یزد تبدیل کرده است.

دهکده نمونه آبدرمانی اهرم با امکانات رفاهی مناسب پذیرای گردشگران است و این مرکز آبدرمانی مقصد سفرهای بسیاری از ایرانیان است. فرزانه با اعلام اینکه پارک جنگلی تلار با وسعت فراوان، درختان قدیمی و آرامش دل انگیز گردشگران است، گفت: این جنگل و پوشیده از درختان آزاد، ممرز، توسکا، بلوط، اوجا، ملچ، عرعر، انجیر، ولیک، شمشاد، انار، بوته تمشک و.. حضور رایگان در چشمه سورت طی همه سال های اخیر، بلیط فروشی برای این مجموعه در دوره مدیریت جدید را با مشکل مواجه کرده است.

نبود سرویس بهداشتی و متصل نبودن محوطه به شبکه برق از مشکلات مشترک کارکنان و مدیریت مجموعه و مسافران سورت است. مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری مازندران ادامه داد: اطراف چشمه پوشیده از درختچه های زرشک وحشی و ارتفاعات بالاتر پوشیده از جنگل های سوزنی برگ است و چشمه آب معدنی سورت که در سال گذشته به عنوان دومین اثر ملی طبیعی مازندران ثبت شده است در زبان محلی اهالی منطقه “واوو” و”شورسر” نیز معروف است. به این شکل روستاهای منطقه نیز به درآمد میرسند.

درمان دردهای مفصلی، عمومی و بیماریهای عصبی، ویژگیهای درمانی این آبگرم است. وی اظهارداشت: البته داشتن صفت درمانگر شاید هنوز از سوی مراجع پزشکی تایید نشده اما تجربیات استفاده کنندگان این چشمه نشان میدهد که آب و گل ولای اطراف این چشمه رفع کننده بسیاری از بیماریهای پوستی است. اجرای برنامههای جدید مدیریت چشمه سورت همچنان مخالفانی در بین جامعه بومی و حتی مسافران دارد و این موضوع به گفته سرمایهگذار پروژه، سرعت اجرای طرحهای جدید را کم کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید