مرودشت – ویکیسفر

بازدید شروع شد و دوستان و شرکت کنندگان در برنامه به بررسی بیشتر معبد بر طبق آثار و معماری های مشهود پرداختند. اين روستا بدلیل معماری منحصر به فرد ساختمانها و چشمه آب معدني مهمي، به همين نام، بسيار مشهور است. ـ آب ساده خوراکی را زیاد به بیمار میخورانند. ـ آبهای سولفاته سدیم و منیزیم، ملیّن است یعنی با خوردن آن یبوست بیمار برطرف خواهد شد. از آنیونهای موجود در آن میتوان به بیکربنات، کلرور، سولفات و از کاتیونهای آن به کلسیم، منیزیم، سدیم و پتاسیم اشاره کرد. از اماکن دیدنی روستاهای این شهرستان می توان به منطقه توریستی و روستای قیرمیزی گؤل، روستای قدیمی و مسجد سنگی چراغیل، معبد تاریخی روستای بادامیار، دربند روستای الوانق، آبهای معدنی تاپ تاپان و قزل داغی، سد خاکی و قبرهای بی بدیل تاریخی روستای ینگجه، تپه تاریخی پیرقطران، زیارتگاه دستجرد، تپه باستانی شیرامین، آثار روستای متروک تورامین و روستای بادامیار، باغات فیروز سالار و حمام باستانی چهارسوق اشاره کرد.

در خطه بختیاری در دل صخرهها ویا سنگهای عظیم فضاهایی با متوسط طول 30/3 و ارتفاع 20/1 متر ایجاد می کردند که دارای ریچهای مربع شکل و گاهی در سنگی بوده اند این آثار به گونه ای تکی و یا چند تایی حفر گردیده و بیانگر فرهنگ تدفین در طول بیش از 1500 سال در منطقه و نفوذ مذهب زر تشت و پیروان آن در این خطه هستند. بیرون خرابی، آنجا که دیوار سنگی آسیاب به آخر میرسید، زیر سایۀ درخت، مردی چمباتمه نشسته، زانوهایش را بغل گرفته به پیش رویش خیره مانده بود. رستاخیزی اگر در پیش باشد؟ اگر یکی از اتاقهای هتل باغ را رزرو کرده باشید برای دسترسی به آن بایستی مسافتی را در باغ پیاده روی کنید.

کمى عمق تالاب ذولبین در قسمت شرقى آن، فرصت را براى رشد گیاهان ریشه در آب همچون نى و لویى فراهم کرده و نیزارهاى انبوهى در ناحیه شرق و جنوب تالاب به وجود آمده که پناهگاهى امن براى پرندگان و تخمگذارى آنان است. دکتر صفی نژاد در خصوص ممسنیها بیان میدارند: لرهای ممسنی که در مجموع ایل ممسنی را تشکیل میدهند از نظر حضور در تاریخ بس کهناند و منابع اوّلیه قرن هشتم هجری از آنها با نام «مماسنی» یاد کرده است و همین منابع قدمت تاریخی آنها را تا قرون اوّلیه اسلامی بالا میبرند و اظهار میدارند اینان ردههای مستقل و متفرقهای در قلمرو لران بودهاند که به مناسبتهای ضرورتهای تاریخی از پهنه سکونتی خود جابجا شدهاند.

بطور کلی 9/25 در صد مساحت استان را جنگل های نیمه مرطوب ، نیمه خشک و جنگل های شور پسند تشکیل می دهد . در مجموع 4/1 سطح استان را مناطقی با ارتفاع بیش از 2000 متر تشکیل داده است که متجاوز از 6 ماه از سال را در یخبندان بسر می برد، که در کل یک منطقه کوهستانی بوده و دراین مجموعه دشتهای وسیع و حاصلخیزی وجود دارد که بستر فعالیتهای اقتصادی و بارگذاری جمعیت استان را تشکیل می دهد . و به دلیل برخورد آب اسیدی چشمه با آهک های اطراف چشمه ، گازدی اکسید کربن تولید میشد که منظره ی بسیار زیبایی به محل داده بود.

البته بسیاری از افراد با چادر زدن کنار چشمه از زیبایی شب هنگام آن جا نهایت لذت را خواهند برد. همچنین در این پیست میتوان از امکانات دیگری مثل تله کابین، تله اسکی، زمین تنیس، پرش با کایت و سوارکاری لذت برد. ساعت ۱۲:۴۰به گنبد سرخ رسیدیم ، گنبد دارای محوطه ی زیبایی از درختان شمشک و کاج و افرا بود، همچنین به دلیل مساعدو گرم بودن زمین، محوطه سرسبز بود. آذربایجان شرقی به علت وجود اختلاف ارتفاع حدود بیش از 3000 متر در بلندترین قله استان یعنی سهند وپست ترین آن در سواحل رودخانه ارس و تحت تاثیز بودن منطقه از جریانات توده هوایی حاره ای ،مدیترانه ای و قطبی دارای تنوع اکولوژیکی متنوعی می باشد که شامل اکوسیستم کوههای بلند ، جنگل های قفقازی به همراه علفزارهای آلپی تا اکوسیستم های دشتی می باشد .

وضیعت نوپگرافی و اکولوژیکی استان باعث بوجود آمدن تنوع زیستی چشمگیری در این منطقه گردیده و بطوریکه گونه های گیاهی ایران تا ده هزار گونه بر آورده شده است که حدود20 در صد آنها بومی کشور ایران بوده که این تعداد در مقایسه با گونه های گیاهی قاره اروپا که حدود 11 هزار گونه می باشند جالب توجه هستند و یا تعدا گونه های پستاندار وحشی ایران با 160 گونه برابر با تعداد کل گونه های پستاندار در قاره اروپا می باشد . مفید است. ولی نکته قابل توجه این است که افراد عصبانی و افرادی که به بیماریهای حاد و سل سرطان دچار هستند باید از اقامت در کنار دریا صرفنظر نمایند.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از یاسوج، علی نوری زاده شهردار چرام گفت: با توجه به شیوع بیماری کرونا در سالهای ۹۹ و ۱۴۰۰ باغ تفریحی چشمه بلقیس تعطیل بوده و ما از این فرصت برای اجرای طرح بهسازی و محوطه سازی این باغ تفریحی استفاده کردیم. پیست اسکی سقز هم برای کسانی که سفرهای زمستانی و برفی را ترجیح میدهند، مکان تفریحی مناسبی است. افزون بر معدن سمنت، یک معدن بزرگ آهن نیز در این ولسوالی وجود دارد و معدن نمک طبیعی غوریان هم از معادن مهم این ولسوالی است؛ اما کار استخراج قانونی این معدن به دلیل برخی مشکلات متوقف شده است.

آذربایجان از نظر تیپولوژی كوه های ایران از اهمیت خاصی برخوردار است ؛ سه رشته مهم و اصلی ایران یعنی البرز ، زاگرس و مركزی در این منطقه به هم پیوسته اند و فلات كوچك و مرتفعی را پدید آورده اند .مهمترین ارتفاعات استان آذربایجان شرقی كه دارای زیبایی های خاص طبیعی و امكانات ورزش كوهنوردی است عبارت اند از :1 – رشته كوه سهند در 50 كیلومتری جنوب شهرستان تبریز كه بلندترین قله آن جام داغی به ارتفاع 3750 متر است .2 – كوهستان بزقوش در جنوب كوهستان سبلان و شمال غربی میانه قرار گرفته است .

این شهرستان در دامنه شمال غربی کوه های سهند و در ۲۰ کیلومتری جنوب شرق دریاچه ارومیه قرار دارد. فارسی در شمال با ولایت هلمند، در جنوب با ولایتهای نیمروز و فراه، در شرق با ولایت هلمند و در غرب با ولسوالی ادرسکن هممرز است. شهرستانهاي آذربايجان شرقي: آذرشهر شهرستان آذرشهر با وسعت 840 كيلومتر مربع، سه بخش( گوگان، ممقان و حومه)، سه شهر (آذرشهر، گوگان و ممقان) و هفت دهستان در جنوب شرقي درياچه اروميه قرار گرفته و از شمال، شرق و غرب با شهرستان اسكو و از جنوب با شهرستان عجبشير همجوار است. روستاي ييلاقي و كوهستاني ليقوان در جنوب شرقي تبريز و در دامنه كوهستان سهند قرار دارد.

دره ليقوان بين تمامي دره هاي استان تنها جايي است كه امكان ارائه خدمات و پذيرايي از مسافران را دارد. شهرستان آذرشهر به جهت واقع شدن در کنار گذر جاده ترانزیتی استان های غربی، از اهمیتی ویژه برای مسافران برخوردار است. این منطقه بدلیل قرار گرفتن در دامنههای شمالی سلسله ارتفاعات بینالود و برخورداری از آب و هوای معتدل، آب فراوان و باغهای وسیع و مناظر طبیعی و دیدنی یکی از مقاصد گردشگری مسافران مشهد بوده است. ـ آب نمکی یا قندی تزریقی بهنام سرم قندی ـ نمکی را به بیمار از طرق مختلف تزریق مینمایند.

علایم و نشانه های بیماری های روانی که در مطلب پیشین گفته شد، عمدتاً از دیدگاه علوم پزشکی و آگاهی های پزشکان مربوطه بود، ولی در قرآن و کلمات اولیای دین، تعبیرات دیگری به کار رفته و نشانه های دیگری ذکر شده که ممکن است فردی دارای این علایم و نشانه ها باشد، ولی آثار و علایم پزشکی را نداشته باشد و یا حتی از دید یک روان پزشک، مبتلا به بیماری روانی نباشد؛ ولی قرآن او را یک بیمار روانی بشناسد که از تعادل و سلامت روان برخوردار نیست. ـ آبهای بیکربنات سدیم مؤثر بر حالت تعادل اسیدی (سرد مزاجی) و بازی (گرم مزاجی) اعضاء خواهد بود.

ـ آبهای سولفوره سدیم رادیو اکتیوگرم، برای درمان بیماریهای تنفس مفید است. ـ آبهای سولفوره سدیم رادیو اکتیو گرم، برای درمان بیماریهای تنفس مفید است. این آب آرامشبخش بیماریهای اعصاب و تسکیندهندهی دردهای عضلانی و مفصلیست. در حال حاضر میزان آب بدست آمده از رودخانهها، قناتها و چشمهها در استان حدود۲/۴ میلیارد متر مکعب است که تنها ۵۰ درصد از این حجم به مصرف کشاورزی میرسد. آب ها موادی را که سر راه خود می یابند در خود حل می کنند. استفاده از آب های معدنی، تاریخی بسیار کهن دارد ولی استفاده علمی از آب ها پس از شناخت اثرات درمانی آنها در قرن اخیر تحقق یافته است.

1. تغییرات غیرطبیعی روان فرد یعنی تغییر در تفکر، عاطفه، حافظه، ادراک و قضاوت فرد که از گفتار و رفتار او شناخته می شود. این آثار و رفتار و کردار مردم به من چیز هایی آموخت که در هیچ مدرسه ای یاد نمی گرفتم . اين كوه در شمال غربي كوهستان سهند، نزديك شهر اسكو قراردارد، با ارتفاعي حدود 3410 متر، سومين قله سهند محسوب مي شود. اين رشته كوه در گردنه پايان از شمال تبريز مي گذرد و به گردنه شبلي منتهي مي شود. تنگ خشک مرودشت یکی از تفرجگاههای مرودشت بوده که در بخش سیدان، بعد از روستای سیوند قرار گرفته و پوشش جنگلی نسبتا مناسبی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید