مرودشت – ویکیسفر

این چشمه و محدوده آن یکی از مهمترین تفرجگاههای مردم این منطقه است. کاخ شهرداری تبریز یکی از بنا های زیبا ، مستحکم و دیدنی شهر تبریز است . از جاذبههای دیدنی ماکو که گردشگران را به آنجا میکشاند میتوان به چشمه ثریا که شمالی ترین نقطه آذربایجان غربی بین مرز ایران و ترکیه با آبی زلال و قابلیت قایقرانی، کاخ و موزه باغچه جوق که مقر حکومت سردار ماکو بوده است، کلیسای زور زور یا مریم مقدس در نزدیکی رودخانه زنگ مار، رشته کوه آرارات و بسیاری جاذبههای تاریخی و طبیعی دیگر اشاره کرد. دريافته هاى تاريخى و باستان شناسى نشان داده شده است كه منشأ باغ هايى منظم با خيابان هاى درخت كارى شده به خيلى پيش تر يعنى به سنت هاى ايلام، آشورى، مصرى، بابلى بر مى گردد.همچنين «ديويد استروناخ » باغ پاسارگاد را به عنوان چهارباغى تكامل نيافته معرفى مى كند.

باغ هاى آشور، يا مجزا از كاخ و معبد طراحى مى گرديد يا پيوسته با آن ها ساخته مى شد. درود به معنای ستایش و درودگر به «درودگر» معنای ستاینده است و تقدس معنای درودگری در فرهنگ ایرانی و ارتباط معنای آن با درخت خود رمز و رازی است در بازآفریدگی رخداد کیهانی. مراتبی چون : هفت پیامبر ( از آدم تا خاتم ) که راه به هفت پیامبر درونی می گشاید و هفت گام نورانی و هفت عنصر فیزیولوژی و هفت قوه ی نباتی در بدن انسان و اشارات شاعر حکیمی چون فردوسی به این موضوع که به صورت فرضیه در این بازنمود مطرح خواهد شد ، بیانگر بنیادی مینوی است .

آب درباغ ها به سه صورت راکد، روان و فورانی نمایش داده می شدهاست که هر یک مفهومی خاص را تداعی می کرده است؛ درهرکدام از این سه نحوه نمایش، ابزارها و تاسیسات ویژه ای را( برای ارایه مقصود طراح به کار می بردند. در واقع سلولهای بدن برای فعالیت بهتر به انرژی و گرما نیاز دارند و گرمایی که از این چشمهها به بدن میرسد، منجر به افزایش گردش خون و بهتبع آن رسیدن اکسیژن بیشتر به سلولها میشود.

چه بهتر که این آب، معدنی و مملو از املاح مفید با خاصیتهای درمانی باشد. شکل گیری باغ های ایرانی در آمیخته با این باور مینوی است . اگر مسافران باغ ایرانی به « قصد زیارت نه هوس سیاحت » در باغ وجود ، حضوری همیشگی یابند، ایزد باد را همنشین فرشتگان (گل های) باغ شاهد خواهند بود که شفابخش روح زائران باغ وجود است ، آن هنگام که فرشته ی باد در این منزلگاه در صور اسرافیلی خویش می دمد تا رستاخیزی برای جان زائران باغ و هدایتگر آنان به منزلگاه باغ ملکوت باشد . اين رنگها در آينۀ نور دروني به مقام مشاهده می رسد .

تعادل و آرامش ، میوه های مینوی این باغ است که با درک مقام ضهادت ، باغ مینوی قابل رویت می شود . ممكن است در يك گستره آرام قرار گيرد تا موجب آرامش در يك منظره صلح آميز شود و يا در مسيری پر شتاب و پر پيچ و خم ، شكوه و شادمانی ايجاد كند . خاک گوهری است جسیم که نشانی از مرکز و نیرو و توانی ثابت و کامل دارد و مایۀ آرامش و امنیت است. آب تمام چشمهها در مسیر کوتاهی به یکدیگر پیوسته و از طریق نیرچایی (رودخانه آغلاغان) که از داخل شهر نیر گذشته و به رودخانه بالیقلوچای که از مرکز شهر اردبیل میگذرد، میپیوندد و مساحت این منطقه 285 کیلومتر مربع است که در حدود یک پنجم مساحت نیر را شامل میشود.

طرح هشت ضلعی از چرخش ۲ مربع پدید آمده و به تعابیری هشت عدد رمز خورشیدوجایگاه پاکان بوده است که خداوند می تواندبا بشر در آن ارتباط برقرار کند .در محل این هشت بهشت ها، آدمی با عنصر چهارم یعنی با دوسیالیت مواجه می شود، و دم نهانی عالم را در تقابل با سکنای خود حس می کند. او زیبایی های طبیعت را در مقابل معشوق کم می بیند وخودش را درطلب معشوق با تمام تلاشهای خود خام می شمارد و درمان اسیر عشق را صبر می داند وخودش را در قدم معشوق خاک باد می بیند وچون ناکام است می نشیند و صبر پیشه می کند.

مفید بوده است. به همین ترتیب در قرن های بعد کلینیک هایی غیرانتفاعی تاسیس شدند که فرصت های جدیدی را برای بیماران نیازمند به درمان و روش های جراحی که در محل اقامت خود در دسترس نبود، فراهم می کردند. درمان بیماریهای پوستی و جلدی، بیماریهای عصبی و تسکین دردهای مفصلی از خاصیتهای این آبگرم ست. آنچه از بررسى باغسازى در بين النهرين به دست آمد نشان مى دهد كه از باغ هاى ساخته شده در زمان نزديك به هخامنشيان، براى نشان دادن قدرت سياسى كشور استفاده مى شد، به عبارتى ديگر فضا را به گونه اى طراحى مى كردند كه در آن به كشورهاى تابعه و خراج گزاران مراجعه كننده، بفهمانند كه توسط حاكمى قدرتمند اداره مى شوند.

اين فرضيه در حقيقت بيانگر اين است كه كاخ – باغ پاسارگاد به گونه اى طراحى گشته كه باغ و كاخ هاى اطراف آن بتواند بهشت راتداعى كند. شيوه حضور و حركت آب در باغ دارای نظامی خاص و هماهنگ با هندسه و ساختار باغ بوده و در گونه های متفاوت باغ ايرانی اشكال مختلف به خود می گيرد. پرورش گوسفند به شیوه سنتی بوده به نحوی که تا موقع باریدن برف و زیر برف ماندن مراتع گوسفندان در صحرا می چرند و در زمستان با علوفه ها و غلات جمع آوری شده در تابستان تغذیه می شوند.فصل تولید مثل گوسفندان زمستان بوده که در تابستان بره ها را فروخته و از آن طریق امرار معاش می کنند.

گياهان در باغ ايرانی با اهداف متفاوتی از جمله سايه اندازیی، محصول دهی و تزئين باغ به كار می روند و از آنجا كه سودمندی يكی از اصلی ترين ويژگيهای باغسازی ايرانی است، بيشترين حجم گياهان باغ را درختان ميوه و پس از آن درختان سايه افكن تشكيل می دادند، به همين نسبت گياهان تزئينی به ميزان كمتري در باغ به چشم می آيند. صدای فواره های گوناگون باغ ایرانی ضمن این که طرح و حجم آن ها فضای باغ را شکل می دهد، شنیدنی است. ایزدان حامیان شهرهای گوناگون یونان بودند، مثلن آفرودیته حامی کُرینت بود و هِلیوس حامی رُدِس.

به اين ترتيب شناسايی جايگاه عناصر طبيعی در اعتقادات و فرهنگ هر جامعه از اهميتی بالا برخوردار است و هر چه شناخت و درك مفهومی مردم جامعه نسبت به طبيعت و عناصر طبيعی بيشتر وعميق تر باشد، اين جايگاه ارزشمندتر خواهد بود. ، كاركردی ويژه داشت و برای هدفی مشخص تعبيه شده بود و همچنين سعی مي شد تا طراحی به گونه ای صورت گيرد كه اجزا تا حد امكان زيبا بوده و اجزای باغ به گونه ای تغيير می يافت كه رعايت زيباشناسی آنها درنظرگرفته شود. منطقه کوه بافق زیستگاه ۲٠ گونه پستاندار، ۴۴ گونه پرنده و ۱۶ گونه خزنده کمیاب است.

به گزارش کلید، مقام های امنیتی در ولایت فراه می گویند: یک عراده رنجر سربازان پولیس ملی در ولسوالی پشت کوه آن ولایت هدف انفجار ماین کنار جاده ای قرار گرفت که در نتیجه دو سرباز پولیس ملی زخمی شدند. این روز را مردم به نام چهارشنبه اول سال یاد میکنند و میگویند که از زمانهای بسیار دور رسم بیرون شدن از منزل در اولین چهارشنبه، پنج شنبه و جمعه سال وجود داشته است. از جمله این ها کوهستان چهل چشمه است که در گویش محلی با نام چلچمه شناخته می شود.

چشمه لادر خمینی شهر با چشم اندازهای زیبای کوهستانی و طبیعت دلگشای اطراف خود امروزه به یکی از قطب های مهم گردشگری استان اصفهان تبدیل شده است. نجراب یکی از سرسبزترین ولسوالی های شمال کابل بوده و در این ولسوالی چشمه های اب به وفرت پیدا میشود. عرفایی که به جنبه ی معنوی آب اشاره داشته اند . در سر چشمه ، در گودالی عمیق آب چشمه جمع میشود برکه ای را فراهم ساخته که میتوانید در آن تنی به آب بزنید. همچنین طرحهای مطالعاتی اولیه خوبی برای بررسیهای تکمیلی و اجرا در شهر گلمکان فراهم شده است.

دیدگاهتان را بنویسید