مسالک المحسنین/قسمت خامس – ویکینبشته

محمد طاهر صبری والی بادغيس می گويد: درگذشته شماری از كشورهای خارجی ريشه درختان پسته را ازمردم محل به قیمت گزاف خريداری می کردند كه اين خود بيانگر آن است كه آنها می خواهند تا اين جنگلات را به صورت کلی از بين ببرند. خبر های رسیده از ولایت کنر حاکی از آن است که سلسلۀ قطع جنگلات کنر وارد مرحلهٔ تازه یی شده و اقدامات سازمان یافته همراه با تکنالوژی پیشرفته برای چپاول این سرمایه ملی ، توسط زورمندان محلی بار دگر به راه افتاده است. به علاوه عده ای از طبیعت گردان تابستان ها در آنجا کمپ می زنند ولی نباید فراموش کرد که شب های فیلبند در همه فصول، سرد است.

یک شب بنده دو تومان از کیسهٔ خودم مایه گذاشتم، فراشهای حضرت والارا که سراغ آن کردیهٔ معروفه را در دولت منزل سرکار گرفته بودند میخواستند داخل بشوند، بکشند ببرند، با هزار مرگ من و دست و رو بوسیدن برگرداندم.. طبق آخرین گزارش رسمی موجود، در طول ۸ سال (از ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۹) و با احتساب دوماه ابتدایی سال ۱۴۰۰، بیش از ۱۷ هزار آتشسوزی در جنگلها و مراتع کشور رخ داده که به ۱۶۲ هزار هکتار جنگل و مرتع ایران خسارت زده است. بدین سان احترام به درختان و احساس دوستی نسبت به آنها پدیدهای است که منشا بسیار دیرین در پندار انسانها دارد و افسانههای کهن اقوام و ملل مختلف جهان ، سرشار از اساطیر گیاهی است.

در این جنگل شاخههای خشکیده درختان که بر روی زمین افتادهاند، خانه ۱۲۰۰۰ گونه از گیاهان و جانوران شده است. جنگل طبیعی تنباکولو: در بخش هوراند واقع شده و بعنوان یکی از مناطق جنگلی ارزشمند رویشگاه گونه های متنوع گیاهی و یکی از جاذبه های مهم گردشگری شهرستان به شمار می آید که سالانه پذیرای هزاران گردشگر می باشد. همچنین بیش از 200 هکتار از مناطق فوق شارژ شده و عملیات نهال کاری با کاشت گونه هایی از قبیل بلوط ، افرا ، شیردار، توسکا ، ون ، اقاقیا ، گلابی وحشی ، ممرز و تعدادی سوزنی برگ و کاج جنگلی و بذرکاری با گونه های ون و ممرز، بلوط ، گلابی وحشی انجام شده و عملیات فوق ادامه دارد.

تعداد نیروهای حفاظتی ما در جنگلهای شمال ۲۴۰۰ نفر و در جنگلهای سایر مناطق کشور، ۴۶۰۰ نفر است که این تعداد نیرو، برای حفاظت از ۱۴.۳ میلیون هکتار جنگل و ۸۴ میلیون هکتار مرتع کشور کم است و بنابراین نیاز بود که شیوههای مدیریتی را تغییر دهیم. وی که در مسیر آستمال با خبرنگار تسنیم سخن میگفت، از اعزام نیروهای امدادی به این منطقه خبر داد و در مورد مساحت آتش سوزی گفت: گستره آتش سوزی مشخص نیست و باید از نزدیک ارزیابی کنیم. یک اقدام ما، بلوک بندی حفاظتی است که از دو سال گذشته آغاز شده و ما نیروهای حفاظتی سازمان را بر اساس میزان بحرانی بودن وضعیت جنگلها و مراتع تقسیم و مستقر میکنیم.

طبق اعلام سازمان جنگلها، این آتشسوزیها سالانه بیش از ۳۰۰ میلیارد تومان خسارت بهبار میآورد و این یعنی در طول ۸ سال گذشته حداقل ۲۴۰۰ میلیارد تومان از اعتبارات کشور برای اطفای آتشسوزیها و احیای جنگلهای سوخته صرف شده است. اراضی مرتعی کشور به دلیل بارندگیهای خوب ابتدای سال، سطح پوشش علفی انبوهی دارند و به همین دلیل آتشسوزیها در مراتع نسبت به سال گذشته افزایش پیدا کرده است. بسیاری از گردشگران که به استان گلستان سفر می کنند از این جنگل دیدنی بازدید بعمل می آورند و ساعاتی را در جنگل النگدره خوش می گذرانند.

پوما یا شیر کوهی از حیوانات جنگل آمازون است و بزرگترین گربه سان آمازون پس از جگوار می باشد. عود جنگل بارانی یا Rain Forest یکی از انواع عود های معطر است که کاربرد فراوانی در آروماتراپی یا رایحه درمانی دارد. بلیران از شمال به روستای کمدره، از غرب به جنگلهای سرسبز و کوههای بلند، از جنوب به کوه چلاو و از شرق به رودخانه و جنگل منتهی شده است. احتیاج عمده درخت به نور است و آب و خوراک ، شاخههای زیرین درخت که مانند شاخههای فوقانی آن در معرض تابش آفتاب نیستند، تلاش بیشتری کرده و از شاخههای بالاتر تجاوز میکنند و خود را به آفتاب میرسانند، به همین دلیل شاخههای پایینتر روشنتر بوده و تاج درختان شکل مخروطی یا کروی به خود میگیرند.

به کمک ساعت هوشمند یا SmartWatch که بر روی دستش دارد میتوان این موضوع را کنترل کرد. وارین تصمیم دارد کنترل هتل را به دست گیرد. کمی بعد از اینکه درهسی را پشت سر گذاشتید، به کمپ قلعه بابک و هتل بابک میرسید. ازاینرو، فرماندار گیلان گروهی را برای یافتن محل اجتماع جنگلیها اعزام کرد که به سبب همکاری نکردن دهقانان، موفق نشدند. البته این آمار به روایت سازمان جنگلهای ما، ۱۴.۳ میلیون هکتار است و اختلاف ۳.۳ میلیون هکتاری آن با گزارش فائو، به دلیل تفاوتی است که در تعریف ما و آنها از سطح پوشش و ارتفاع درختان مناطق جنگلی وجود دارد..

پس از آن جمعیت بومی رشد کرد و به وضعیت اول خود رسید. ۱۰میزان ثروت مادی و رشد اقتصادی کشورها را با چه چیزهایی اندازه گیری می کنند؟ در میان جانواران و حیواناتی که در آمازون زندگی می کنند برخی از آن ها بسیار خطرناک و مرگبار هستند و اگر آن ها را نشناسید شاید جانتان را به خطر بیندازید. جنگل های بارانی استوایی به حفظ آب آشامیدنی ما کمک می کنند ، بنابراین برای پایداری حیاتی هستند.

بادهای سخت چون به جنگل برخورد میکند، ناتوان شده و از تندی و نیروی آنها کاسته میشود. حد اقل تا سی سال پیش روز چهار شنبه سوری شاخه هاّ باریک دغدغان را بریده، از آنها چلیپای نقشداری درست کرده و برای دفع بلا به گردن برهها – که قرار بود تا سیزده بدر برای اولین بار از طویله بیرون آورده شوند- آویزان میکردند. در نیمهٔ دوم بهمن یک داستان نابیوسیدهای رخ داد، و آن اینکه شب چهارشنبه هجدهم بهمن (۱۳ ذیقعده)، سعدالدوله وزیر تجارت، و دکتر محمدخان احیاءالملک را، از خانههای خودشان گرفتند و از شهر بیرون راندند: سعدالدوله را بیزد، و دکتر محمدخان را بمازندران.

متاسفانه عذرنداشتن سرمایه انسان را مجبورمیکند که به حداقل که همان صدی ۵۱است قانع باشد چرامی خواهید این حداقل را به صدی ۲۰ تنزل بدهندقانع شدن بصدی ۲۰ بنفع انحصاراتوبوسرانی برای شهرداری است بمردم وجامعه. البته در سال 2005، با ثبت جهانی این درختان موافقت نشد و بعد از تلاش کشورهای آذربایجان و ایران به تازگی سازمان یونسکو با ثبت جهانی جنگلهای هیرکانی در ایران موافقت کرد. هاشم رضی، نویسنده، پژوهشگر و مترجم حوزه تاریخ، متولد ۲۶ تیرماه ۱۳۱۳ در تهران بود که ۱۸ بهمنماه بعد از یک دوره نقاهت در ۸۷ سالگی از دنیا رفت. محمدرحیم اخوت زاده دهم آذر ۱۳۲۴ نویسنده و منتقد ادبی بود که ۲۳ بهمنماه بعد از تحمل مدتی فراموشی، در اثر کهولت سن و عواقب آن در ۷۶ سالگی از دنیا رفت.

آنطور که رادیو گفتگو منتشر کرده، به گفته یکی از فعالان محیط زیست، نگاه درآمدزایی به جنگل و اجرای طرحهای توسعه اقتصادی ناپایدار در جنگلها یکی از آسیبهاست و به عنوان مثال، فقط در شهر ساری ۲۵۰ مجوز معدنکاری صادر شده است که متاسفانه در امتداد جادههای شمالی مانند هراز، فیروزکوه و چالوس و به ویژه جادههای فرعی شاهدیم که به اسم معدنکاری در پرشیبترین نقاط کوهستان پوشش جنگلی را با لودر برداشت میکنند درصورتیکه معدنی در کار نیست. به خیال خود گذاشته بودم که شعرهای او مثل حکایتهای مهدی برای ما اسباب ضحک و تفریح میشود، دیدم سهو بزرگ نمودهام، جوان باهوش و صاحب خیالات بلند را جای حمال عوام دیدهام.

از دیگر کتابهای او نیز میتوان به «زخمدار»، «رویای داغ»، «داستانهای بلند نفر پانزدهم» و «صخرهها و پروانهها»، زندگینامههای داستانی «همیشه با هم»، «دوشنبهای که میآید» و «غروب آبی رود»، داستان نوجوان «پدربزرگ برکه» و «درخت گردو» و نثر ادبی «از کوچههای بیخبری» اشاره کرد. ابوریحان بیرونی هر یک از برج های شمسی را منتسب به درختان معینی دانسته، مثل حمل (فروردین) ، هرکشتی که آب نیاید و آنکه تخم ندارد، ثور (اردیبهشت) ، درختان بلند و میوههای شیرین. صدای نغمه و آواز زیبای پرندگان خبر از ورود شما به جنگلی خیره کننده و رویایی را میدهد. درست آمدی، آن قسمت جنگلکاری شده کنار گاردریل را میبینی که پر از درخت کاج است.

دیدگاهتان را بنویسید