: چاه زمزم

در مورد هویت شیخ اسحاق و صاحبان دیگر قبرهای این بقعه اطلاعات مستندی در دست نیست. 2. نکته دیگر اینکه هدف ما از نقش دین در بهداشت و سلامت روان این نیست که افراد مبتلا به بیماری روانی به دکتر مراجعه نکنند و یا راه های درمان آنها نادرست است، و بیماران به کلیسا و مسجد بروند و از طریق عبادت و عمل به دستورهای دین خود را معالجه نمایند؛ بلکه نقش دارو در درمان بیماری ها نیز از طرف پروردگار است. بر اساس يك نظريه، نام قديمي شاهرود حنچره يا شخره (شاخره) بود كه به تدريج تبديل به شاهرود شده است.بر اساس شواهد ومدارك تاريخي موجود، تشكيل هسته اوليه شهر شاهرود به دليل دفاع از مهاجمان روي تپههاي كم ارتفاع در دامنه كوه شمالي و غربي شاهرود ساخته شد و به تدريج همراه با برقراري امنيت در محل، رشد و توسعه يافت.

بیش از ۲۵۵ هزار شماره تلفن همراه دائمی و ۲۷۸هزار شماره اعتباری فعال دراستان از خدمات تلفن همراه استفاده میکنند. شادگان در سالهاي گذشته به علت ارتباط با خليج فارس از راه پيش بندر بوزي، واقع در منتهياليه خورد ورق، اهميت داشته است ولي به علت از كار افتادن بندرگاه در اثر پر شدن خوردورق از رسوبات، از اهميت آن كاسته شده است. در زمان روي كار آمدن حكومت ايلخانيان و انتخاب سلطانيه به عنوان پايتخت، اين منطقه به علت برخوردار شدن از شبكههاي جادهاي اهميت ارتباطي قابل توجهي به دست آورد كه هنوز هم محفوظ مانده است.

فتح زنجان به وسيله اعراب در زمان خلافت عثمان و توسط سردار عرب – براءبن عازب- صورت گرفت. پل بشگوز در اصل بر رودخانه پر آب زنگمار با طول ۴۳ متر، عرضی بیشتر از سه متر و ارتفاعی نزدیک به شش متر ساخته شده است و از قدیمیترین جاهای دیدنی ماکو به حساب میآید. آبگرم قهوه خانه همت در قسمت شمالی شهر سرعین واقع شده است دمای آب آن 44درجه سانتی گراد و آبدهی آن 2/7لیتر در ثانیه است, آب این مجتمع دارای خواص آنیونهای آن بیکربنات ،کلرور ،سولفات و کاتیونهای مهم ان سدیم و پتاسیم میباشد. به هرحال وجود کوههای فراوان، چین خوردگی ها و به خصوص شکستگی و گسل ها از عوامل مهم خروج آب چشمه های معدنی هستند.

زمزم از چشمه های بهشت و از آیات خدا در حرم الله و بهترین آب روی زمین شمرده شده است. یکی از ویژگیهای این منطقه آب و هوای بسیار عالی و مطبوع، وجود چشمه های خنک، مراتع سرسبز ضمن وجود گل ها و گیاهان دارویی است که بر جذب گردشگران منطقه افزوده است. سيال حفاري اگر مايع باشد قسمت عمده آن آب است و گاهي نفت جزء اصلي آن است.

تکهها به دو تیره عمده تقسیم می شوند به نامهای توختامیش و اوتامیش، تکههای توختامیش خود به دو تیره بک و وکیل منشعب می شوند که از هرکدام تیرههای متعدد دیگری انشعاب پیدا میکند. در قرون وسطي نيز ” تُلْغُر“ ناميده ميشد، سپس به ” جهانگيري“ و ” ميدان تفتون“ معروف گرديد. انديمشك در دوره قاجاريه و در حكومت حاج صالح خان مكري با ساختن قلعهاي اهميت پيدا كرد و صالح آباد ناميده شد، سپس به انديمشك تغيير نام يافت. ملقب به خلیل الله ، خلیل الرحمن و ابوالانبیاء (پدر پیامبران)، دومین پیامبر اولوالعزم (بزرگ و نستوه) بعد از نوح (ع) است.

ملا حرمت خالصی متولد 1300 می گوید: این جا قدمگاه 44 پیامبر است و این پیامبران دو حصار برای حفاظت از منطقه کشیده اند که به دوساری مشهور شده است. در طواف سوم آن شخص گفت: التماس کن و حضرت را به حق جدش پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلمقسم بده تا تو را ببخشد وگرنه چون تو را بیرون ببرند معذب خواهی بود، همانگونه که در بین راه عذاب شدی، من رو به حضرت کردم و گفتم: به حق جدت قسمت می دهم که مرا ببخشی، من از زوار شما هستم و طاقت عذاب را ندارم. از سال 1849 ميلادي باستان شناسان به كاوش در ويرانههاي شوش پرداختند و آثار نفيسي از شهر خاموش و متروك شوش بدست آوردند.

اين ايالت، به خاطر كوير لوت ونبودن راه از بقيه ايالتها جدا ماند و به اقتضاي بعد مسافت، از مركز دور افتاد. سمنان نيز مانند پلي، سه ايالت ري (راگا) و خراسان و استرآباد را به هم وصل ميكرد.در دورههاي بعدي نيز منطقه سمنان مورد توجه خاص حكومتهاي مركزي قرار گرفت و منازعهها ومناقشههاي متعدد بر سر اين منطقه بين قدرتمندان در گرفت. تاريخ زنجان در سدههاي بعدي نيز گزارشگر حوادث مختلف سياسي است. اين خانه محل اجتماع سران مشروطيت در تبريز بود و تاريخ ساختمان آن 1247 شمسي مطابق با 1288 هجري قمري است. تاريخ بناي شهر زنجان را هم زمان با سلطنت اردشير بابكان دانستهاند و در آن زمان، آن را «شهين»؛ يعني منسوب به شاه ميناميدهاند.

این قلعه سنگی است و اگر چه قسمت هایی از آن در طول زمان از بین رفته است، اما باز هم قسمت اعظم آن پا بر جا می باشد که زیبایی خاصی دارد. اگر اهل طبیعتگردی هستید، قطعا از دیدن جاذبه خاصی مانند دریاچه فراخین هم لذت خواهید برد، درباره این دریاچه رویایی بیشتر بخوانید. در مجموع 4/1 سطح استان را مناطقی با ارتفاع بیش از 2000 متر تشکیل داده است که متجاوز از 6 ماه از سال را در یخبندان بسر می برد، که در کل یک منطقه کوهستانی بوده و دراین مجموعه دشتهای وسیع و حاصلخیزی وجود دارد که بستر فعالیتهای اقتصادی و بارگذاری جمعیت استان را تشکیل می دهد .

چشمه اسرارآمیز پیرسقا: این چشمه در دامنه کوهى موسوم به پیرسقا واقع در ۴۰ کیلومترى «قره آغاج» قرار گرفته که در هر شبانه روز به طور متوسط ۴ مرتبه از آن آب جارى شده و پس از یک ساعت جریان آب به کلى قطع مى گردد! بخش اول واژه منسوب به آب به عنوان نماد زندگي در مذهب زرتشت است و واژه «وهر» به معني دشوار كردن كار و محدود نمودن آمده است. مردم اين شهر در گذشته دركپرها، چادرهاي ساده و بعدها در خانههاي گلي زندگي ميكردند.

اين فرد كه با اعمال ظالمانه خود عرصه را بر مردم منطقه تنگ كرده بود، باعث قيام مردم برضد حكومت و استبداد شد و عدهاي از بزرگان و انديشمندان سمناني پيشاپيش مردم، مبارزه براي تحقق مشروطيت را شروع كردند. طرفداري از فرزندان عليابنابيطالب از علل نهضت بود و مردم منطقه سمنان نيز با دفاع خود از سادات علوي كه منجر به كشته شدن تعدادي از مردم نيز شد، وفاداري و ارادت خود را به اين خاندان به ثبوت رساندند.از زمان سلسله طاهريان تا غزنويان نيز سمنان اهميت خود را حفظ كرد واز جمله مناطقي بود كه شاهد انبوه كشمكشها بود.

آب این چشمه دارای خواص پزشکی می باشد و باعث آرام شدن دردهای روماتیسمی و عصبی میشود. َ یک مار گیاه دارویی جیاوگولان را، که قهرمانی به نام گیلگمش آن را از آب بیرون آورده بود، با خود برد. در دوران تسلط اين قوم، شوش آنچنان اعتباري يافت كه به پايتختي برگزيده شد. نخست شهر بزرگ و آباد ري را تسخير كردند، سپس به شمال شرقي رفتند و به سرزمين كومش (شهرهاي سمنان، دامغان، بسطام) رسيدند.در دوران حكومت امويان و عباسيان به ويژه پس از قتل ابومسلم خراساني به دست منصور دوانقي، شورش و بلوا سراسر ايران را در برگرفت و نهضتهاي بيشماري به وقوع پيوست كه از مهمترين آنها قيام سنباد زردشتي بود.در اندك زمان، زردشتيان طبرستان ونواحي شمال قومس يعني سنگسر (مهدي شهر)، شهميرزاد وفولاد حمله، به دور رهبر اين نهضت جمع شدند و قومس و ري را به تصرف درآوردند، ولي در ساوه شكست خوردند وسنباد به قومس گريخت و پس از ضبط خزاين ابومسلم روبه طبرستان نهاد، ولي در درههاي سنگسر و شهميرزاد به دست شخصي به نام لونان طبري به قتل رسيد.از قرن دوم هجري، نهضت ضدبيگانه به طور آشكار در ايران آغاز شد.

مهمترين راه موجود در اين زمان، راه ارتباطي كومش بود. شهرستان شادگان در گذشته يكي از بخشهاي مهم شهرستان خرمشهر بود و در سالهاي اخير به شهرستان تبديل شده است. به طوري كه نوشتهاند، كورش پس از تسخير آسياي صغير به نواحي شرقي ايران شتافت وبين سالهاي 546 و 530 ق.م. پس از مرگ نادر در سال 1160 هجري قمري، محمدحسن خان فرزند فتحعلي خان قاجار، ولايت خزر كومش، تهران، ري وآذربايجان را تسخير كرد.

در قرن چهارم و پنجم هجري قمري، زنجان به علت داشتن چراگاههاي وسيع، در مورد توجه قبيلههاي تركنژاد قرار گرفت. اين محل يكي از نخستين زيستگاههاي انساني منطقه زنجان به شمار ميرود و حداقل از اوايل هزاره چهارم پيش از ميلاد مورد استفاده و محل سكونت جماعتهاي آغازين بوده است. جايگيري جماعتهاي انساني و يكجانشيني آنان را در اين مناطق، به اواخر هزاره چهارم و اوايل هزاره پنجم پيش از ميلاد مربوط است. شوش پس از تسلط هخامنشيان نيز عظمت خود را حفظ نمود و داريوش هخامنشي آن را به عنوان پايتخت زمستاني برگزيد و تا اوائل تسلط مسلمانان عرب همچنان رونق داشت.

دهکده گل سرخ از نظر جغرافیایی در منطقه واقع شده است که به دور از تمام آلودگی های شهری می باشد و نزدیکی آن به طبیعت بکر اطراف این منطقه باعث شده است که این دهکده به عنوان یک تفریح گاه سالم و بسیار تمیز و زیبا شناخته شود. سپس ايلخانان مغول به اين شهر توجه فروان نشان دادند؛ مخصوصاً سلطان محمد خدابنده، از زماني كه مذهب تشيع را پذيرفت، در توسعه اين ناحيه كوشيد و زمينه تبديل آن به يك مركز اسلامي را فراهم كرد تا پس از آن، در اندك زماني به يكي از مراكز مهم سياست و تجارت تبديل گردد.

دیدگاهتان را بنویسید