چشمههای آبگرم محلات – چشمههای آبگرم محلات، شهر محلات، استان مرکزی – بانیبوم

نزدیکترین محل اقامت، روستای اروست میباشد که میتوان خانه های آنجا را اجاره کرد. رودخانه اخیر به سمت دشت ارمند پیش می رود تا در آنجا به کارون ملحق شود. د ردائرة المعارف اسلامی به استناد حدث نقل شده در صیح بخاری(الحدود باب 2-4، الحدود حدیث 35-37)آمده است که حدّ شراب در عهد پیامبر صلی الله علیه و آله و ابو بکر چهل تازیانه بوده است، بعدها عمر بن الخطاب در پاسخ نامهای که خالد بن ولید نوشت پس ازمشاوره باصحابه آن را هشتاد تازیانه قرار داد، موافق با حد کسانی که تهمت زنا به زنان پاکدامن میزنند و سپس چهار شاهد نمیآورند:«و الذین یرمون المحصنان ثم لم یأتوا بارعة شهداء فاجلدوهم ثمانین جلدة» (32) :حدیث نبوی«من شرب بصقة من خمر فاجلدوه ثمانین» (33) (:هر کس باندازه آب دهان خم باده بنوشد به او هستاد تازیانه بزنید)نیز تأیید میکند که حدّ نوشیدن شراب هشتاد تازیانه است؛بهر حال همه فقها حد نوشیدن شراب را، بجز شافعی که چهل تازیانه دانسته، هشتاد تازیانه معین کردهاند.

یکی دیگر از موزههای اصفهان که در خانهای تاریخی متعلق به دوره قاجار است، موزه هلال احمر میباشد. این آبگرم در مركز شهر سرعین واقع شده است و جریان آب به صورت دایمی و متغیر در فصول مختلف است، بودار و رنگ آن كمی مایل به سبز پستهای است و مزه آب هم كمی ترش میباشد. 🟢 واژه / “er”- “әr” / از واژگان اصیل، قدیمی، کهن و پررنگ و پرکاربرد در زبان تورکی میباشد که این واژه و واژگان ریشه گرفته از ترکی میانه تا کتیبه، دیوان و آثار به وفور موجود است و دیده میشود. دکتر هئیت به موازات مطالعات و تألیفات پزشکی درترکولوژی و فلسفه و اسلام شناسی نیز صاحب مطالعه و اهل نظر است و بعد از انقلاب با همکاری چند نفر از دوستان صاحب قلم خود، مجله( وارلیق ) را به زبان های ترکی و فارسی منتشر نموده و در زمینه ترکی پژوهی شخصأ بیش از صد مقاله در این مجله نوشته است .

حمدان، صاحب منزل، بلافاصله شاخههای خشک شده آن را برید و بعد از آن بود که بیناییاش را از دست داد. به هنگام جنگ جهاني اول (1914 ـ 1918) شهر رشت در معرض تاخت و تاز سپاهيان روس و بعد نيروهاي انگليسي و شورشيان محلي قرار گرفت و خرابي بسياري در آن به بار آمد. ميراث امپراتوريهاي بزرگ ايراني، از آن پس عرصه تاخت و تاز حكومتهاي محلي و عمدتاً غيرايراني شد.

دکتر جواد هیئت، فرزند علی هیئت، مجتهد و رئیس سابق دیوان کشور، در سال ۱۳۰۴ در تبریز به دنیا آمد و تحصیلات ابتدایی و متوسطه و دو سال اول رشته پزشکی را در ایران گذرانده و به استانبول رفت و پس از اخذ دکترای پزشکی، دوره تخصصی جراحی را در استانبول و پاریس به پایان رساند و در سال ۱۳۳۱ به ایران بازگشت. عمارت اندرون دارای دو سالن و پنج اتاق است. اگر چه دو عامل «دافعه» و «جاذبه» در مبدا و مقصد مهاجران نقش مهمي را ايفا ميكند، بطوري كه گاهي انگيزه هاي ساده را تشديد مي نمايد.

خی برگرفته از ” خا”ی اوستایی به معنی چشمه و پینار و ” او” به معنی آب می باشد و در حالت کلی خیاو به معنی چشمه و کان اب می باشد. این حقیقت با کمترین تأمل در قرآن قابل درک است آیاتی مانند آیه 67 غافر و 7 سجده، حاکی از خاکی بودن انسان و آیاتی مانند 9 سجده و 76 ص، حاکی از عرشی بودن او است و آیات 11 تا 14 سوره مبارکه موءمنون به این ترکیب مقدس اشاره نموده و آن را با جمله «فَتَبَارَک اللهُ اَحسَنُ الْْخَالِقینَ» مورد ستایش قرار داده است.

آب این چشمه در درمان سنگ کلیه و برای جلوگیری از پوسیدگی دندان مناسب تشخیص داده شده است. برای رفتن به چشمه برم باید در ابتدا خودتان را به شهر لردگان برسانید. بسته به حجم شیر به آن مایه پنیر دست ساز می زدند که طعم زیبای پنیر ناب متال به این مایه پنیر دست ساز هم بستگی داشت .با مجمر در دیگ را می بستند . امروزه رو هم به سختی(بزور) بتونم بمونم. امروزه هم در ترکی آذربایجانی واژگان بسیاری موجود است که از این واژگان ریشه گرفته و استفاده میشوند. برای زبالهها از سطلهای زباله نزدیک چشمهها استفاده کنید.

و برای بسیاری از آنهایی که سالهاست از دردهای عضلانی و مفصلی رنج میبرند، امیدی برای تسکین دردها به حساب میآیند. روستا دارای گورستان قدیمی است که چند سنگ قبر با خط کوفی مربوط به سده ی ششم و هفتم در آن وجود دارد، اما از همه مهمتر بافت معماری پلکانی روستا است که دارای ارزش فراوان است. در نتیجه حفاریهای غیر مجاز و خاک برداریهای زراعتی که در این تپه صورت گرفته، موارد زیر مشخص شده است: تعدادی قبرهای اسلامی، یک رگه با سفال مختلف مربوط به هزاره اول قبل از میلاد، یک رگه آثار خاکستر و زغال از یک آتش سوزی و یک دورة تاریخی با سفالهای مختلف و خشت خام.

بنای این قلعه مربوط به دوران اشكانیان بوده اما به واسطه استحكام و موقعیت مناسب تا قرن دوازدهم هجری مورد استفاده قرار می گرفته به طوری كه در كاوش های با ستان شناختی سفال های بی مانند و متنوع اسلامی از این قلعه تاریخی به دست آمده است. چشمه دوم که در بالادست و شمال غربی این چشمه قرار دارد، ترش مزه و دارای آبی به رنگ قرمز و نارنجی بوده و در اطراف چشمه کمی رسوب آهن نشسته است.

ایرانی هاعلاقه زیادی به خانه های روستایی شمال کشور دارند و در رویاهایشان خود را در این خانه ها تصور می کنند. در لهجه ها به صورت “tərpənmək” هم استفاده می شود. در فصل تابستان تعداد کثیری از مردم به منظور استفاده از آب و لجن دریاچه برای آب درمانی و لجن درمانی، به این بندر وارد می شوند. 3- ترغيب مردم به كشت يكپارچه . گلیمبافی هم از دیگر هنرهای دستی مردم ماکو است.

نظر به اینکه (خیو) و (توفارقان ) نامهای زشتی هستند و در فارسی هم معنای بدی دارند . قصبه خیاو ( خیو) که مرکز ولایت مشگین است . یعنی پیشکین( نام قدیمی مشگین) و خیاو نامهای دوشهر یا آبادی بوده اند گویاخیاو در جای روستای ( آغ بولاق ) فعلی و پیشکین در جای ( وراوی) همان (اورامی) فعلی بین روستاهای قاراباغلار و کوجنق قرار داشته است که آثار شهر دیرین و لوله کشی سفالین آن هنوز هم از بین نرفته اند. آن را در وسط چیغ مخصوص پنیر گیری بنام ( لمی Lemi) یا پئندیرچیغی قرار داده طرفین چیغ را بر روی توبره دلمه دار برگردانده سپس چند تکه سنگ نسبتا بزرگ بر روی آن قرار می دادند.

این چشمه ها از نوع آب های گرم عمقی هستند که در نتیجه فرایندهای بخار خمیره سنگ های سوزانی که داخل پوسته ی زمین رخ داده است، بوجود آمده و به سطح زمین می جوشند. در سال ۱۳۴۷ اولین عمل پیوند کلیه را در تهران و اولین پیوند قلب سگ ها را در ایران با موفقیت انجام داد. می پاشیدند و دوباره آن را در داخل دیگ می ریختند. عرض دهانة این غار حدود 5 متر و دیوارهای داخل آن دارای استالاکتیتهای جالب توجهی است. جالب است که مستوفی اشاره می کند به چشم خود این شهرها را دیدم. در حال حاضر، شهرستان فومن از مناطق زيبا و آباد استان گيلان است كه ارزشهاي بسيار جالب گردشگري دارد.

کالمند بهادران از مهمترین و غنیترین مناطق حفاظت شده و جاهای دیدنی یزد است. یکی از مناطق دیدنی و قدیمی شهرری، که قدمت ۸۰۰۰ ساله دارد چشمه ای معروف به چشمه علی است. هم اکنون یکی از اهل بهشت وارد مجلس ما می شود. شوونیست های احمق و کج اندیش و دشمن فرهنگها و تاریخ های ملت ها و زبان های دیگر تاریخ کوروش ها و خشایارشاها را هم با همین نگاه پلید مذموم نگاشته و چشمان خود را بر تاریخ و رویدادهای بسیار دیرین ترکان بسته اند.

از هفت جلد کتاب درباره ترکولوژی پنج جلد آن در باکو و یک جلد (نگاهی به تارخ و فرهنگ ترکان) در آنکارا ازطرف وزارت فرهنگ به ترکی استانبولی به چاپ رسیده است. علاوه بر این، چشمه در زمستان به دلیل داشتن آب شور یخ نمی زند. با وجود فقدان فرزندان خود، آرتمیس به عنوان الهه ای از زایمان شناخته شده بود، شاید به این دلیل که مادرش در تحویل دوقلو او، آپولو کمک می کرد.

شب های این ،مکان مثل نگینی در دل کوه ،میدرخشه و چهره ی روستا کاملا تمیز و بهداشتی هست. این جاده از دامنه های کوه آرارات میگذرد تا به بازرگان برسد. رودخانه زنگمار از ماکو می گذرد و شهر را به قسمت های شمالی و جنوبی تقسیم می کند ، “مرکزی” و “بازرگان” نامیده می شود. 1- وجود کوه ساوالان در بالا و جنوب خیاو منبع و منشاء بی بدیل پینارها و رودخانه های خروشان شیبدار می باشد. روستای عمارت در جنوب شرقی دشت شازند و در دامنه کوه برآفتاب و کوه رازان واقع شده است.

محلات شهر کوچکی از توابع استان مرکزی است که در فاصلهی 262 کیلومتری جنوب غربی تهران قرارگرفته است. چشمههای آبگرم محلات از جاذبههای استان مرکزی است که در ۱۵ کیلومتری شمالشرق محلات در ارتفاعات این شهر قرار گرفته است. قسمتی از دیدگاه های احمقانه فاشیستی شوونیستی تغییر دهندگان توپونیم های اصیل ترکی را در منظرگاه دوستان اندیشمند قرار می دهیم و اندکی به اتیمولوژی و معنای این اسامی زیبا می پردازیم تا سره از ناسره متمایز و نیات پلید و پست این کج اندیشان برملا گردد. در میان این منطقه دریاچه زیبایی وجود دارد که به آن آب بندان میگویند که در اطراف آن نیز پر از گیاهان دارویی و خوشبو و گلهای زیباست.

دیدگاهتان را بنویسید