چشمه آبگرم محلات و جاذبههای گردشگری این شهر

درياچه اروميه در شمال غرب كشور، مهمترين مركز لجن درماني محسوب ميشود. اول داستان حضرت نوح را تقريباً آنجا مفصل متذكر ميشود به پيغمبر اكرم؛ و آخرش مي رسد كه “قيلَ يا نُوحُ اهْبِطْ بِسَلامٍ مِنَا وَ بَرَكاتٍ عَلَيْك” و آخر ميرسد كه به حضرت نوح گفته شد كه از آن كشتي پايين بيايد. مساحت این تالاب حدود ۱۰ هکتار است که در سال هاى کم باران به مقدار قابل توجهى از وسعت آن کاسته شده و اغلب به مانداب، تبدیل مىشود. ارغوان دره در فاصله 4 کیلومتری طرقبه و در مسیر طرقدر به روستای کلاته آهن قرار دارد. پس از سقوط صفويه آذر شهر در چنگال افغان ها و عثمانی ها قرار می گيرد تا اين كه نادر به نفوذ اين دو بيگانه پايان می دهد.

پس اگر قصد دارید شب را در این منطقه بمانید، به روستاهای اطراف دره آکواریوم بروید و از خانهها و اقامتگاههای محلی استفاده کنید.اگر به دره آکواریوم آمدید، حتما از جاذبههای گردشگری و طبیعی اطراف از جمله زیباترین پل هوایی ایران، دره خرچنگها، باغ چهار فصل و دره تنگه رغز دیدن کنید. طبیعت بیله درق آنقدر متنوع است که شما میتوانید درخت، گل، چشمههای طبیعی، آبشار و کندوهای عسل را در یک زمان کنار همدیگر تماشا کنید. جای پارک: اگر به دره دارآباد میروید حتماً باید طوری برنامهریزی کنید که سر جای پارک به مشکل برنخورید.

شهر آذرشهر مركز شهرستان است كه در ۴۵ كيلومتری جنوب غربی شهر تبريز بر سر راه ترانزيتی تبريز – مراغه و كردستان قرار گرفته است. حد شرقي آن از شهرستان هشترود و سر اسكندر و قره چمن مي گذرد و تا حدود قافلانكوه پيش رفته است . شرايط اين دشت حاصلخيز به واسطة وجود دو رود آجي چاي و مهران رود، اقليم معتدل، موقعيت ارتباطي بسيار مناسب، وجود منابع زيرزميني غني و موقعيت مناسب استراتژيكي آن ، زمينة مساعدي براي تكوين و توسعة زندگي شهري فراهم آورده است .

اين حمام در كناره رود ارس ، در جوار روستاي كردشت كه قلعه اي نيز به اين نام دارد واقع شده است. بلندترين قلة سهند به نام جام داغي اسـت بـه ارتفاع 3750 متـر. رنگ آن مایل به سبز بوده و آنیونها و کاتیونهای مهم آن کلرور، سولفات، سدیم و پتاسیم بوده و آب آن در ردیف آبهای کلرو بی کربنات سدیم است. ايـن كـوه تعـداد زيادي قلههاي آذرين دارد كه بلندي 17 قلة آن از 3000 متر تجاوز ميكند. شهرستان آذر شهر از شمال، شرق و غرب به اسكو، و از جنوب به شهرستان مراغه محدود می شود. رشته كوه شاهانکوه از 40 كیلومتری شمال غربی فریدونشهر شروع می شود و رو به سوی جنوب شرقی تا 25 كیلومتری جنوب غربی فریدون شهر امتداد می یابد .

نمای غربی ساختمان نسبت به جانب شرقی آن سادهتر میباشد و ایوان جنوبی از نظر تزئینات تقریباً همانند ایوان شمالی است. متأسفانه این مسئله از سمت ساکنین مکرراً اعلام شده هست: «« آبی که از سمت این کارخانه بسته بندی میشود همان آب چشمه اعلا نمیباشد»» این کارخانه در فاصله 200 متری چشمه اعلا، چاه عمیقی را حفاری کرده و تمامی بطری هاي آب این کارخانه ازآب آن چاه پر می شود. خطوط آبی خارج از نوشته ی آقای میرابی می باشد. غار اسكندر به فاصلة 30 كيلومتري تبريز در روستاي سعيد آباد واقع شده و دسترسي به آن از طريق جادة ترانزيتي تبريز-تهران ميسر است.

راه دسترسي به آن از طريق يك جاده سنگفرشي كه از باغ به آنجا ميرسد امكانپذير ميگردد. قلعه بر فراز كوهي است كه سه طرف آن را شيب هاي ديوار مانند احاطه كرده است و تنها راه ارتباطي آن يك گذر كوهستاني تنگ است كه فقط يك يا دو نفر مي توانند به زحمت از آن بالا روند . سعدی در بیان مطالبش در گلستان و حتی دیگر آثارش هیچگاه تعصب دینی خود را وارد ننموده است، هر چندکه وی فردی بسیار متدین و مذهبی و تا حدی نیز متعصب است اما در سخناش از راه مهر و دوستی و انصاف و مروت وارد می شود.

صحن و شبستان وسیع، گنبد آجری بسیار بزرگ، کتیبههای آجری متعدد و تزیینات بسیاری که بر مسجد انجام شده است، از ویژگیهای بارز مسجد جامع است. چشمه پنجعلی که نیزار های درهم پیچیده آن را در برگرفته اند از دیگر جاذبه های کاسه رود است و تک درخت نخل پنجعلی که داغ آتش بر پیکر دارد همچنان پابرجا و استوار مانده است. در سال 340 هجري قمري از اتحاد سه گانة تبريز، اشنو (اسند، اسنق) و دهخوارقان مملكت بني روديني به وجود آمد كه حكام آن قدرت و استقلال كامل داشتند و خلفاي بغداد از دخالت و نفوذ كمي در آن برخوردار بودند.

این گلستان از نظر تنوع و بسیاری از انواع گل رز در كشور ما بینظیر و در كشورهای همجوار و آسیا كم نظیر است و به طوری كه شهرت دارد در بین كشورهای مشرق زمین ، فقط در دو سه كشور دیگر گلستان های رز با این تنوع پرورش داده شده است. به عنوان مثال موزه موسیقی این شهر میراث به جا مانده از پیشینیان در زمینه موسیقی را درون خود جای داده و موزه آب مربوط به وسایلی است که در زمانهای قدیم برای آبرسانی مورد استفاده قرار میگرفتهاند. در اين ناحيه دو كاروانسراي قديمي وجود دارد كه در زمستان مورد استفاده كاروانيان قرار مي گرفت.

سلطان محمود غازان خان معروفترين شاه مغول در 694 هجري تبريز را مقر حكومت قرار داد و آن را به منتهاي درجة عظمت و بزرگي و آباداني رساند. عینا همان تابلوست اما آن روح، آن چیزی که دل شما را میفشارد در آن نیست. مسلم است که شما هم از دوستداران طبیعت هستید و دوست ندارید که در کنار این چشمه بکر، زباله های باقیمانده از انسان های قبل خودتان را ببینید. گردشگران در بازدید از مکان های تاریخی اصفهان، بازدید از این جاذبه را در لیست برنامه های خود قرار می دهند. از جاذبههای دیدنی کویر ورزنه میتوان به تپههای شنی و ماسهای، کویر بیانتها، موزه مردمشناسی، قلعه قورتان، برجهای کبوتر اژیه و پل تاریخی نام برد.

اين روستا چشمة آب معدني مهمي به همين نام دارد كه براي درمان بيماران كليوي نقش به سزايي دارد. اين روستا از قسمت شرقي همجوار درة بسيار با صفايي است كه رودخانة ليقوان از آن ميگذرد و روستاهاي حاشية خود را مشروب ميكند. در جزيره 7 روستا با نامهاي آق گنبد ، كميچي ،تيمورلو ، قيچاق ، بوراچارلو و بهرام آباد با حدود 8 هزار نفر جمعيت وجود دارد. قلعة تاريخي آق گنبد در جزيره اسلامي (شاهي سابق) واقع شده است. شاه گؤلي (استخر شاه) سابق و ائل گؤلي (استخر مردم) فعلي از گردشگاههاي زيبا و دلكش تبريز است. زمانی كه عثمانی ها بر آذر شهر دست يافتند مردم زير سلطه عثمانی ها نرفتند تا اين كه شاه اسماعيل صفوی بر آذربايجان دست يافته سلطه عثمانی ها را از آذر شهر برانداخت.

در تاريخ طبری آمده که چون اعراب بر منطقه آذربايجان دست يافتند، در دهخوارقان به جای آتشكده ها مساجد بسياری برافراشته شد، و سپس مردم شهر آن چه اعراب ويران كرده بودند، آباد نمودند. تاريخ باستاني آذربايجان با تاريخ قوم ماد در آميخته است. آذربايجان در فارس ميانه آتور پاتكان، در آثار كهن فارسي آذربادگان يا آذربايگان، در فارسي كنوني آذربايجان، در يوناني بيزانس آذربيگانون، در ارمني اتراپاتاكان، در سرياني آذربايغان و در عربي آذربيجان ناميده شده است. اين شهر در قسمت مركزي بلوچستان در فاصله 365 كيلومتري زاهدان واقع شده است. مسجد جامع اهر در كوچه مسجد جمعة اين شهر واقع شده و منسوب به دوره سلجوقي و اتابكان است.

البته در بقیه روزهای سال هم میتوان به این شهر سفر کرد؛ اما باید تحمل گرما یا سرما را داشته باشید. این چشمه در مرکز شهر سرعین و در ارتفاع ‪ ۱۹۴۰‬متری از سطح دریا بر روی کف دره واقع شده است. روستاي ييلاقي و كوهستاني ليقوان در جنوب شرقي تبريز و در دامنة كوهستان سهند قرار دارد. كاروانسرای دوم (سفلي ) به فاصله 7 كيلومتر از كاروانسراي عليا در محوطه اي مسطح و مشرف به رودخانه قرار دارد.

جزيره اسلامي تنها جزيرة مسكوني و آباد درياچه اروميه است كه در اثر كمي بارندگي و تبخير آب درياچه در تابستان به صورت شبه جزيره در مي آيد . رئیس هیت مدیره جامعه آب درمانیهای استان با اشاره به بیکاری کارگران شاغل در آبدرمانیها خاطرنشان کرد: باتوجه به اینکه یکی از مصوبات دولت در حمایت از کارگرانی که تحت تاثیر کرونا شغل خود را از دست دادهاند، پرداخت وام ۱۶ میلیونی برای این کارگران در نظر گرفته اما تاکنون نسبت به پرداخت این رقم به کارگران هتل و آبهای درمانی هیچ اقدامی صورت نگرفته است و امیدواریم مسؤلین با درک شرایط زندگی این افراد با پرداخت رقم اعلامی، در این شرایط سخت از آنها حداقل حمایت های لازم را داشته باشند.

علاج و درمان او نیز ایمان به خدا و دست برداشتن ار نفاق، ظلم و ستم است. این جشن های سال نوع در قومیت های مختلف این کشور به شکل های خاص برگزار می شود و در مناطق شرقی و شمالی کشور با شور شعف خاص تری برگزار می شود. وضیعت نوپگرافی و اکولوژیکی استان باعث بوجود آمدن تنوع زیستی چشمگیری در این منطقه گردیده و بطوریکه گونه های گیاهی ایران تا ده هزار گونه بر آورده شده است که حدود20 در صد آنها بومی کشور ایران بوده که این تعداد در مقایسه با گونه های گیاهی قاره اروپا که حدود 11 هزار گونه می باشند جالب توجه هستند و یا تعدا گونه های پستاندار وحشی ایران با 160 گونه برابر با تعداد کل گونه های پستاندار در قاره اروپا می باشد .

در دورة حكومت رواديان تبريز پايتخت آذربايجان شد و به علت موقعيت ممتاز جغرافيايي و نظامي خود بيشتر از ساير شهرها مورد توجه قرار گرفت. در آغاز حكومت قاجار بخصوص زمان فتحعلي شاه، تبريز پايتخت دوم يا وليعهد نشين ايران شد و محل استقرار عباس ميرزا نايب السلطنه گرديد. در سال 906 هجري شاه اسماعيل صفوي (متخلص به ختايي) تبريز را پايتخت ايران كرد. بنا به عقاید برخی دیگر از اهالی این منطقه حضرت سلیمان از این منطقه عبور کرده و از این چشمه آب نوشیده است و وضو گرفته است و در محل فعلی بنای این قدمگاه نماز خوانده و استراحت نموده است.

دیدگاهتان را بنویسید