چشمه 8 هزار ساله تهران کجاست؟

پس از استقرار نيروهاي نظامي ايران در بلنديها و مناطق سوقالجيشي جزيره و حفظ قسمتآباد و قابل سكونت جزيره براي اقامت اتباع شارجه، جلساتي تشكيل شد و دولت ايران تمام شرايط قرارداد را همچنان استوار دانست. پس از اين دوره نيز همدان بارها مورد تهاجم و تسلط اقوام مختلف بود، تا اينكه طبق قرارداد 1145 هجري كاملاً به ايران تعلق گرفت. روستای سرسبز میر هم در 40 کیلومتری جنوب طالقان قرار داد و حدودا 300 نفر جمعیت دارد به علت طبیعت بکر این روستا از زیستگاه گونه های مختلف جانوری برخوردار است.

پس از این، افراد از جمله آروس مال خواست برای آدرس دادن به این روستا استفاده میکردند. بررسی های میدانی و شواهد موجود نشان می دهد که مکان گزینی یا استقرار روستا در حدود ۳ قرن یا بیشتر روی داده است. پس از رسیدن به تلمادره یک پاسگاه میبینید که جاده رو به روی این پاسگاه شمارا به روستای اروست میرساند با ادامه دادن این مسیر به یک سه راهی میرسید که جاده سمت چپ که جاده ای آسفالته است شمارا به روستای اروست میرساند و مسیر مستقیم که یک جاده ی خاکی است شمارا به چشمه های باداب سورت میرساند.

اين وضع تا زمان سلطنت شاه عباس صفوي ادامه داشت. در دوره قاجار، ناصرالدين شاه ضمن بازديد از اين شهر دستور داد تا قلعه نهاوند را كه اثري تاريخي محسوب ميشد، خراب و ويران كنند. آنها از نیمه فروردینماه تا اواخر اردیبهشتماه از گرمسیر (شهرهایی در استان خوزستان) به منطقه سردسیر (ییلاق) در استان چهارمحالوبختیاری و دامنههای شمالی رشته کوه زاگرس نقل مکان میکنند و از اواخر شهریورماه تا اواسط آبانماه همین مسیر را برمیگردند.

آب چشمه مرغاب از لابه لای سنگهای آهکی واقع در رشته کوههای زاگرس بیرون میآید بنابراین آب آن بسیار زلال و گوارا است. طبق روایتی سالها بعد بخاطر بارشهای فراوان باران و لبریز شدن آب دریاچه طلاها و گنجهای بسیاری در این منطقه از دل خاک بیرون میآید؛ و اهالی این منطقه که این دریاچه را چشمه سو یا چشمه سوز مینامیدند، از این طلاها برای امرار و معاش خود استفاده نمودند. آب این چشمه با فشار زیادِ گاز کربندیاکسید از زمین بیرون میجهد و سروصدایی شبیه تاپتاپ دارد.

در دنیا بعضی از میوه ها هستند که هزار نوع آن میوه دارد. این منطقه ییلاقی در فاصله حدود 7 کیلومتری جنوب باختری طرقبه واقع شده و امتداد آن به مناطق دیگر از جمله عنبران، طرقدر، کردینه، تغاره و شاندیز محدود میشود. آبشارها و فضاهای چشم نواز بسیار زیادی در گرگان و برخی دیگر از شهرستان های استان گلستان وجود دارد، اما آبشار لوه زیباترین و باصفاترین آبشار این منطقه است. از دیگر نشریات علمی «نشریه کتابخانه عمومی اراک» بود که در سال ۱۳۵۶ توسط کتابخانه عمومی اراک در چند شماره به صورت زیراکس انتشار یافت و استاد ابراهیم دهگان مقالات ارزشمندی در آن منتشر میساخت.

جزيره ابوموسي تحت سلطه نيروي دريايي ايران قرار گرفت؛ ولي در خصوص اختيارات حكومت ايران در اين جزيره قبلاً با ميانجيگري «سر ويليام لوس» ديپلمات و نماينده وزارت امور خارجه انگلستان در خليجفارس، توافقهايي بين دول ايران و شارجه انجام گرفته بود. بدون شك انجام اكتشافات باستانشناسي و مطالعات بيشتر در زمينه قدمت و تحولات تاريخي منطقه، زواياي تاريك تاريخ تمدن آن را بيش از پيش روشن خواهد ساخت. این طرح مطالعاتی با هزینه 6میلیارد و 600 میلیون ریالی سازمان منطقه آزاد ارس و در 18 ماه انجام میشود. سنگ نبشته رازلیق که یک باستان شناس آلمانی در سال ۱۹۷۱ آن را خواند به خط میخی و متعلق به آرگیشتی دوم پسر روسای اول است.

۲۲ ـ زمین برای آن حضرتص درهم پیچانده شد بهطوری که مشارق و مغارب آن را دیدند و خبردادند که فرمانروایی امتشان به آن محدودهها که دیده بودند، خواهد رسید ـ و چنان شد زیرا فرمانروایی امت ایشان از اول مشرق تا بلاد سند وترک و تا آخر مغرب به اقیانوس اطلس و سرزمین بربر رسید، اما فرمانروایی آنها در جنوب و شمال به مانند مشرق و مغرب، گسترده نشد. گويا در كتيبه تيكلات پالاسر اول (پادشاه آشور) كه مربوط به 11 قرن قبل از ميلاد است، نام آنادانا يا «همدانا» نوشته شده است. چشمه های آب گرم در چه مناطقی وجود دارد علوم هفتم را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

استان آذربایجان شرقی دارای تالاب های کوچک و بزرگ متعدد و زیبایی است که عمدتاً در محدوده شهرستان مراغه و هشترود واقع شده اند . شهر همدان به علت قرار گرفتن در مسير راههاي اصلي منطقه غربي ايران، در قرنهاي اخير همواره از نظر بازرگاني مورد توجه بوده است. بناي شهر همدان را به دياآكو پادشاه ماد (حدود 700 سال قبل از ميلاد) نسبت ميدهند. تهمتنبن توران شاه ملقب به سلطان قطبالدين در سال 1330 ميلادي به بعد در جاسك حكومت داشته است.

در تمام مدت حكومت آلبويه، بنادر و جزاير سراسر كرانههاي خليج فارس در قلمرو فرمانروايي آنان قرار داشت. در سال 23 هـ.ق جزيره ابوموسي و ساير شهرها و ولايتهاي كرانه شمالي خليج فارس به تصرف اعراب درآمد. در سال 1147 هـ.ق (1735 م.) از سوي نادرشاه افشار، لطيفخان دشتستاني به سمت حاكم ايالت دشتستان، شولستان و درياداريِ كل سواحل، بنادر و جزاير خليجفارس منصوب شد و تمام جزاير از جمله ابوموسي را از دست ياغيان خارج كرد. دریاچه چشمه سبز یکی از جاهای دیدنی مشهد است که در ۴۰ کیلومتری غرب این شهر در میان رشته کوههای بینالود قرار دارد.

همچنین در اطراف ساحل ازمیر چشمههای آب گرمی وجود دارد که گلی مخصوصی در آن رشد می کنند که این گل ها کاربرد درمانی دارد و از زمان رومیان به طور سنتی از آن استفاده میشده است. در اطراف چشمه دیمه با گذاشتن امکاناتی چون آلاچیق و سرویس بهداشتی اقامت شما آسان تر شده است. شما میتوانید در فضای سبز اطراف چشمه برم لردگان چادر بزنید و حسابی از خنکای نسیم روی چشمه لذت ببرید. تأسيسات انگليسيها در بندر باسعيدو هنوز هم باقي مانده است. بعد از پيروزي انقلاب اسلامي، قشم اهميت بيشتري پيدا كرد، تا اينكه پس از پايان جنگ تحميلي، در سال 1368 شمسي به عنوان دومين بندر آزاد ايران شناخته شد و به دنبال آن در سال 1369، اين عنوان به تصويب هيأت دولت رسيد.

دیدگاهتان را بنویسید